AKTUALNOŚCI - KALENDARIUM - 2021

 
11.12.2021
 
Stowarzyszenie Rubież pomogło świętemu Mikołajowi w spełnianiu świątecznych marzeń dzieci.
 

 
Lalki, gry komputerowe, fotel do biurka, zabawki - dziecięcych marzeń było wiele. Świętemu Mikołajowi udało się wywołać uśmiechy na dziecięcych buziach.

W spełnianiu świątecznych marzeń, Mikołajowi pomogło Stowarzyszenie Rubież, które przygotowało trzydzieści jeden paczek dla dzieci z Białegostoku objętych opieką departamentu spraw społecznych. Jak powiedział Józef Kulikowski, prezes Stowarzyszenia Rubież - Zwracamy się do każdego dziecka, co ono by chciało na święta Bożego Narodzenia dostać od Mikołaja, no i taką informację zdobyliśmy i według życzeń dzieci po prostu przygotowaliśmy. Jak dodaje Jadwiga Ragiel ze Stowarzyszenia Rubież - Dzieci pisały do nas listy przeróżne, nawet jeden chłopczyk mówił, że mu się urodził braciszek, żeby coś mu kupić, może Mikołaj poradzi z tymi zabawkami, czyli były różne, wzruszające.

Stowarzyszenie Rubież w tym roku sfinansowało także świąteczne paczki dla niezamożnych polskich dzieci mieszkających na Białorusi.

Źródło: Obiektyw TVP3 Białystok

 
 

POWRÓT

 
05.10.2021
 

Stowarzyszenie Pomocy RUBIEŻ  zgodnie z tradycją zorganizowało przedsięwzięcie Charytatywne.

Dnia 05.10.201r. W gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej odbył się koncert charytatywny pod hasłem " Dziecięcy Uśmiech ".

Przedsięwzięcie było objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego.

 Partnerem strategicznym tego wydarzenia było Województwo Podlaskie.

 W części artystycznej wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

 W pierwszej części koncertu  pieśnią i tańcem artyści przedstawili patriotyczno-historyczny rys naszego oręża na przestrzeni wieków. Występ zakończył się wiązanką piosenek miedzy wojennych i znanych musicali.

Podczas koncertu wręczono pamiątkowe statuetki sponsorom i darczyńcom z podziękowaniem za pomoc w realizacji celów działalności   Stowarzyszenia.

Przed i po koncercie odbyła się zbiórka pieniężna do puszek od zaproszonych gości i charytatywna aukcja obrazów Ewy Łazar i Krzysztofa Łobacza.

Koncert  adresowany był  do mieszkańców Białegostoku i Województwa  Podlaskiego, a przede wszystkim do przedstawicieli współpracujących ze  Stowarzyszeniem, firm, instytucji, duchowieństwa, służb mundurowych, kombatantów , Sybiraków i  harcerzy.

Zaproszenia na koncert były  bezpłatne.

Podczas koncertu   zorganizowano   zbiórkę  środków finansowych z przeznaczeniem   na organizację wypoczynku  zimowego   dzieci z ubogich rodzin  województwa podlaskiego.

Wszystkim którzy z potrzeby serca wzięli udział w zbiórce  środków finansowych dla dzieci serdecznie dziękujemy.

W trakcie tego przedsięwzięcia promowano  Województwo Podlaskie informację o tym wydarzeniu zaprezentowano w wieczornych  wiadomościach lokalnej telewizji  polskiej w obiektywie  o 21.30.

Więcej informacji na temat Województwa Podlaskiego
znajdziemy na profilu Województwa; zachęcamy do odwiedzenia - wystarczy kliknąć.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

POWRÓT

 
22.08.2021
 

Stowarzyszenie Pomocy RUBIEŻ  na święcie berlińskiej Polonii.

22 sierpnia, jak co roku, w Berlinie odbył się polonijny festyn "Dzień Polonii".

Na posesji Ratusza Berlin Reinickendorf od rana słychać było polski język, polską muzykę, polskie pieśni. Na stoiskach prezentowały swój dorobek działające w Berlinie polskie organizacje kulturalne, społeczne, sportowe i ludzie biznesu. Można było zakosztować polskich specjałów kulinarnych. A na scenie występowali  tancerze, muzycy i piosenkarze, zaproszeni do udziału w tej imprezie.

Mimo niesprzyjającej pogody w tym dorocznym święcie berlińskiej Polonii udział wzięło około 4000 osób.

W wydarzeniu uczestniczyło również Stowarzyszenie Pomocy Rubież. Przedstawiciel naszej organizacji, berliński poeta, członek Rady Polskiej w Berlinie, a zarazem Pełnomocnik Zarządu Rubieży, Roman Brodowski, przekazał bezpłatnie w imieniu Stowarzyszenia polonusom z Berlina, otrzymane od nas podręczniki do nauki języka polskiego.

Promując Stowarzyszenie Pomocy Rubież, Roman Brodowski po raz kolejny potwierdził naszą aktywną działalność nie tylko na Podlasiu, ale również poza granicami kraju.

 
 
 
 
 
 
 

POWRÓT

 
15.08.2021
 
Z przyjemnością informujemy, iż pomoc humanitarna dla potrzebujących dzieci raz osób starszych obwodu Grodzieńskiego na Białorusi dotarła i jest realizowana przez Katolicką Organizację CARITAS w Grodnie.

Poniżej zamieszczamy do wiadomości przesłane podziękowanie .

 

 


POWRÓT

 

Czerwiec 2021

 

Stowarzyszenie Pomocy RUBIEŻ pomaga:

 W dniu 10 czerwca przekazano  nieodpłatnie dla   Katolickiej Organizacji CARITAS w Grodnie ul. K. Marksa 4, niżej wymienione towary:

Ryż biały-SONKO RIS- 400 kg.

Cukier Kryształ          -250 kg

Kasza jęczmienna -gruba    -250 kg

Kasza jęczmienna- średnia -250 kg.

Wszystkie wyżej wymienione produkty zostały przekazane jako pomoc humanitarna i nie podlegają sprzedaży. Odbiór i przewóz  darów zrealizowano własnym transportem przez CARITAS  w Grodnie.

Przekazane  towary  będą wykorzystane do przygotowywania gorących  posiłków  dla dzieci  z polskich rodzin przez wolontariuszy   CARITAS  w Grodnie.

Akcję przekazania towarów obrazują zdjęcia.

 

 
 
 

POWRÓT

 
07.05.2021
 

Stowarzyszenie Pomocy RUBIEŻ  kontynuuje realizację przyjętych celów na 2021 rok w tym udzielania  wsparcia  szpitalom województwa podlaskiego.

 7 maja 2021 roku po raz kolejny z Berlina dotarł do szpitala w Knyszynie transport specjalistycznych łóżek. Dzięki naszej pomocy szpital w tym niewielkim mieście koło Białegostoku otrzymał tym razem 21 łóżek o wysokim standardzie.  Inspiratorem i organizatorem tej akcji był Pełnomocnik Zarządu Stowarzyszenia Pomocy RUBIEŻ na Niemcy, berliński poeta i członek Rady Polskiej w Berlinie, Roman Brodowski.

Zgodnie z jego słowami zawdzięczamy to współpracy z Niemieckim Krzyżem Maltańskim, a szczególnie z jego przedstawicielem, odpowiedzialnym za współpracę z zagranicą, Panem Sylwestrem Tomala. To dzięki niemu, dzięki jego przychylności dla naszej organizacji, nie pierwszy już raz podlaskie placówki służby zdrowia otrzymały tak potrzebny im sprzęt. Oprócz łóżek do naszych szpitali trafiły chodziki, wózki inwalidzkie, a nawet szpitalne  meble.

Stowarzyszenie Pomocy RUBIEŻ i odbiorcy darów są bardzo wdzięczni panu Sylwestrowi Tomala, naszemu koledze Romanowi Brodowskiemu oraz  pomagającym w załadunku sprzętu wolontariuszom Maltańskiego Krzyża w Berlinie i naszego Stowarzyszenia.

Z nadzieją, że nie jest to ostatnia tego typu pomoc przeznaczona dla placówek służby zdrowia w województwie podlaskim,przesyłamy serdeczne podziękowania i pozdrowienia naszym berlińskim przyjaciołom.

 
 

Zarząd   i członkowie

Stowarzyszenia Pomocy RUBIEŻ

 
 
 
 
 
 
 
 
 

POWRÓT

 
23.03.2021
 

1.Realizując cele statutowe Stowarzyszenia w tym trudnym czasie pomagamy polskiej mniejszości na Białorusi,  głównie  polskim dzieciom w miarę aktualnych możliwości.

Za pośrednictwem Katolickiej Organizacji CARITAS  w Grodnie wysłaliśmy dary dla dzieci do polskich szkół w Parafii Katolickiej św. Michała Archanioła w Nowogródku. Są to artykuły plastyczne do malowania i rysowania  jak: farby plakatowe, farby szkolne, flamastry, kredki, Ponadto do prac ręcznych  dwa  opakowania plasteliny. W tym transporcie znalazły się  również rożne przybory szkolne  oraz  zeszyty. Łącznie wysłano ok. 1000 sztuk różnych  przydatnych dla dzieci artykułów.

2. W tym dniu  w ramach pomocy charytatywnej dla Katolickiej Organizacji  CARITAS  w Grodnie podarowaliśmy  kosiarkę Castel Garden XC marki Honda wraz z zapasowymi częściami serwisowymi jak: nóż do cięcia trawy, wkład filtra powietrza, olej zapasowy, świece zapłonowe, wysysarkę do wybierania oleju z silnika.

W tym pandemicznym roku dla wszystkich bardzo trudnym, naszym działaniom przyświecają słowa św. Jana Pawła II:

"Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, kim jest, lecz przez to czym dzieli się z innymi.”

W imieniu Stowarzyszenia dary przekazali:

Prezes  Józef Kulikowski oraz Jerzy Bołtuć – Członek  Komisji Rewizyjnej.

Odebrał je osobiście ks. Roman Raczko  - CARITAS Grodno.

Moment Przekazania darów obrazują zdjęcia.

 
 
 

POWRÓT

 
26.02.2021
 
Realizując cele statutowe Stowarzyszenia i przyjęty plan działania na 2021, okres szczególny związany z pandemią SARS- CoV-2 w dniu 26.02.21.r przedstawiciele Zarządu z Prezesem Jozefem Kulikowskim w towarzystwie Posła Mieczysława Baszki odwiedzili Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Łaźniach k/ Supraśli. Jest to Dom który świadczy usługi opiekuńcze osobom przewlekle psychicznie chorym, upośledzonym umysłowo oraz osobom wykazującym inne niesprawności.. Podczas wizyty przekazano dla podopiecznych podarunki w postaci kompletów: czapek , szalików i rękawiczek. Takie odwiedziny poza drobną pomocą rzeczową stanowią element terapii Jakim jest niewątpliwie pamięć o innych osobach.
 
 

POWRÓT

 
18.02.2021
 
Stowarzyszenie Pomocy RUBIEŻ od początku nowego roku udziela wsparcia szpitalom w walce z SARS-CoV-2.

Pierwszą jednostką której udzielono wsparcia jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej- Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku ul. M. Skłodowskiej Curie co potwierdza zapis ze strony internetowej szpitala:

Cyt.

"18.02.2021 Stowarzyszenie Pomocy Rubież po raz kolejny wspiera Śniadecję.

Stowarzyszenie Pomocy Rubież w Białymstoku po raz kolejny okazało ogromne serce i pomoc Śniadecji. Prezes stowarzyszenia, płk. Józef Kulikowski odwiedził nas dzisiaj i przekazał kwotę 40.000 zł. Dzięki temu wsparciu szpital zakupił siedem komfortowych łóżek, które zasiliły m.in. Oddział Chorób Wewnętrznych, Diabetologii, Endokrynologii i Reumatologii. Wyrazy wdzięczności za wsparcie przekazali dyrektor Śniadecji, dr n. med. Cezary Nowosielski oraz pracownik administracji Śniadecji Danuta Dakowicz, która jest również członkiem zarządu Stowarzyszenia Pomocy Rubież."

 
 
 

POWRÓT