AKTUALNOŚCI - KALENDARIUM - 2020

 
19.08.2020
 

Dnia 19.08.2020 odeszło bijące polskością Serce ze słonimskiej Poloneza Ojczyzny.
 

Powiadają "kto sieje wiatr, zbiera burzę,"

Ty siałaś wiatr łagodnej polskości, siałaś wiatr miłości do Twojej Ojczyzny, do zawsze Twojej Ojczyzny.
Polonezem Tuliłaś mowę przodków Twoich, kochając jak własne dzieci, potomków ich zrodzonych na białoruskiej dzisiaj ziemi.
Tak, siałaś wiatr, lecz Twój wiatr rozpalał w sercach Twoich kresowiaków wiarę, nadzieję, kulturę oraz mowę, naszą polską pachnącą Polonezem, mowę.


Droga, Kochana Leonardo, z żalem i smutkiem żegnamy Ciebie, ale i z nadzieją, że tam dokąd się udałaś, znalazłaś swoje miejsce w Twojej wymarzonej Ojczyźnie, w krainie radości, wolnej od zła , w takiej w jakiej nie dane Tobie było żyć podczas Twojej ziemskiej wędrówki.


W nas, w pamięci Twoich wiernych przyjaciół, na zawsze pozostaniesz Polską Mateńką na białoruskiej, kresowej Atlantydzie.


Odpoczywaj w pokoju - Stowarzyszenie Pomocy Rubież / Białystok.
oraz Polska Rada w Berlinie.

 

R.B.

 

 

POWRÓT

 
18.05.2020
 

W 76  rocznicę zwycięskiej bitwy o Monte Cassino hołd walczącym oddała delegacja  Stowaryszenie Pomocy Rubież w Białymstoku  razem przedstawicielami  władz, a także kombatantami , harcerzami  i żołnierzami składając kwiaty przed białostockim Pomnikiem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, który upamiętnia m.in. żołnierzy 2. Korpusu Polski. To właśnie oni, dowodzeni przez generała Władysława Andersa, odegrali kluczową rolę w tzw. bitwie o Rzym.

Triumf na Monte Cassino miał bardzo ważne konsekwencje - dzięki niemu wojskom alianckim udało się utorować drogę, a 4 czerwca 1944 r. zdobyć Rzym..  Tego dnia w samo południe na wzgórzu Monte Cassino zatknięta została zwycięsko biało-czerwona flaga.

Szykujący się do decydującej bitwy o Monte Cassino żołnierze 2. Korpusu Polskiego nie myśleli, że ich losy sprzęgną się na stałe ze słowami „Czerwonych maków”.

 
 
 
 

POWRÓT

 
31.03.2020
 

W okresie od 31 marca  2020 roku, w zawiązku z sytuacją epidemiologiczną w kraju , mając na względzie bezpieczeństwo , zdrowie i życie mieszkańców  które jest najważniejsza wartością, Stowarzyszenie Pomocy RUBIEŻ  zgodnie z zasadami statutowymi i w miarę posiadanych możliwości włączyło się do  udzielania pomocy charytatywnej wspierając finansowo lub materialnie: szpitale, placówki służby zdrowia, hospicja, domy opieki dla dorosłych a także osoby fizyczne będące w niepełnosprawności, w chorobach przewlekłych, samotnym ,ubogim pozostającym w trudnej sytuacji materialnej. I tak:

 
  • 31 marca przekazano darowiznę pieniężna  dla  Wojewódzkiego  Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku ul. M.Skłodowskiej – Curie 26 na zakup najróżniejszych materiałów i sprzętu jednorazowego koniecznego do walki z  SARS-CoV-2 dla zespołu pracowników. W imieniu chorych oraz personelu medycznego  otrzymaliśmy podziękowanie  od Dyrektora placówki co również przyjmujemy z satysfakcją że  dobrze zostały wydane środki finansowe.

 
  • 6 maja  przekazano darowiznę pieniężną dla  Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku ul. Poleska 89. Zespoły Ratownictwa Medycznego SP ZOZ WSPR w Białymstoku transportują pacjentów z podejrzeniem koronawirusa do specjalistycznych placówek medycznych. Pomoc bezwzględnie jest im potrzebna w zakresie    zaopatrzenia w najróżniejsze materiały i sprzęt jednorazowy. Personel, który każdego dnia staje do walki z groźnym przeciwnikiem jakim jest koronawirus czuje obawy przed zakażeniem. Nie można dopuścić do tego, aby osoby, które ratują nasze życie, bały się o utratę własnego.

 
  • 13 maja przekazano75 fartuchów z fuzuliny dla zespołu pracowników zatrudnionych w Domu Pomocy Społecznej w Mońkach celem zabezpieczenia ochrony osobistej koniecznej do walki z koronawirusem.
 
  • 3 czerwca przekazano pomoc finansową ; zapomogę dla osoby fizycznej na pokrycie kosztów leczenia w związku długotrwałą chorobą.
 

POWRÓT

 
01.03.2020
 

W Grodnie odbyło się doroczne święto rzemieślników, rękodzielników i artystów ludowych ku czci św. Kazimierza, patrona Polski i Litwy,

Organizatorem tego święta jest Związek Polaków na Białorusi.

Na straganach Jarmarku Kaziukowego  można było spotkać wyroby rękodzieła dostarczone tutaj z różnych, najdalszych nawet zakątków Białorusi.Tradycyjnie jarmark był połączony z występami artystycznymi oraz można było spróbować specjałów regionalnej kuchni białoruskiej.

Na zaproszenie Związku Polaków na Białorusi na jarmark wybrała się również delegacja  Stowarzyszenia RUBIEŻ ktora  zakupionymi przez nas pączkami częstowałą zgromadzonych Grodnian   Rozmawialiśmy równiez z kupującymi i wystawcami. Wszyscy byli zadowoleni i cieszyli się, że tradycja jarmarków KAZIUKOWYCH  w Grodnie nie zanika.

 

POWRÓT

 
09.02.2020
 

9 lutego 2020 roku w Nowogródku na Białorusi uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Adamowi Mickiewiczowi. Oprócz tablicy na ścianie byłego klasztoru dominikańskiego znalazła się też płaskorzeźba przedstawiająca profil Adama Mickiewicza, licząca prawie 100 lat, a odnaleziona w latach dziewięćdziesiątych na strychu jednego z domów w Nowogródku.

W uroczystości odsłonięcia tablicy i płaskorzeźby, a także poświęcenia nowo wybudowanej kaplicy pod wezwaniem Ducha Świętego uczestniczyli liczni goście, wśród nich ordynariusz diecezji grodzieńskiej biskup Aleksander Kaszkiewicz, ordynariusz diecezji pińskiej biskup Antoni Dziemianko, przedstawiciel władz miejskich Nowogródka Siergiej Fedczenko, Konsul Generalny RP w Grodnie Jarosław Książek. Z Polski na uroczystości przyjechali między innymi poseł na Sejm RP Mieczysław Baszko, wicemarszałek województwa podlaskiego Wiesława Burnos, prezes Stowarzyszenia Pomocy Rubież Józef Kulikowski z członkami zarządu i grupą wolontariuszy Stowarzyszenia.

Po krótkiej sesji naukowej, dotyczącej historii zakonu dominikanów na terenie obecnej Białorusi, poświęcono kaplicę, w której następnie odprawiona została uroczysta msza święta, celebrowana przez obu biskupów i kilku księży diecezjalnych, w tym gospodarza obiektu, proboszcza parafii pod wezwaniem Św. Michała, księdza Jerzego Żegaryna.

Po mszy gospodarze uroczystości podziękowali prezesowi Stowarzyszenia Pomocy Rubież Józefowi Kulikowskiemu za wielką pracę włożoną w odbudowę klasztoru, który jest teraz wizytówką Nowogródka. Warto przypomnieć, że w XIX wieku do mieszczącej się w tym budynku szkoły prowadzonej przez dominikanów przez pięć lat uczęszczał przyszły największy polski poeta Adam Mickiewicz.

Obecnie, odbudowany dzięki Rubieży budynek dawnego klasztoru,  jest atrakcyjnym miejscem dla licznych wycieczek z Polski, zwiedzających Białoruś szlakiem Adama Mickiewicza. W budynku znajdują się sale konferencyjne, stołówka, a także liczne pokoje noclegowe dla pielgrzymów i turystów.

Na zakończenie uroczystości ksiądz Jerzy Żegaryn w ramach podziękowania wręczył honorowym gościom ręcznie wykonane z drewna tabliczki przedstawiające odbudowany klasztor.   

Warto przypomnieć, że przed trzema laty podczas uroczystego przekazania obiektu przez Stowarzyszenie Rubież Diecezji Grodzieńskiej wewnątrz budynku odsłonięta została pamiątkowa tablica, na której znalazły się nazwiska członków Rubieży zaangażowanych w odbudowę oraz licznych darczyńców z województwa podlaskiego a także całej Polski, dzięki którym udało się odbudować dawny klasztor.

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

POWRÓT

 
04.01.2020
 

Jak co roku Rubież znów pomaga…

Kolejny transport z Niemiec:

wózków inwalidzkich, chodzików i łóżek dotarł do Białegostoku.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tym razem szlachetna pomoc skierowana zostanie do Szpitali w Dąbrowie Białostockiej i Krynkach.

Wdzięczność małych placówek służby zdrowia jest ogromna.

W planach na 2020 rok uwzględniliśmy również pomoc dla Białorusi i Ukrainy.

  

I Ty zostań jednym z Nas przekazując 1% podatku.

 

                                                                     Dziękujemy za pomoc i wsparcie.

 

Prezes Stowarzyszenia Pomocy Rubież

Józef Kulikowski

 

POWRÓT