AKTUALNOŚCI - KALENDARIUM - 2020

 
09.02.2020
 

9 lutego 2020 roku w Nowogródku na Białorusi uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Adamowi Mickiewiczowi. Oprócz tablicy na ścianie byłego klasztoru dominikańskiego znalazła się też płaskorzeźba przedstawiająca profil Adama Mickiewicza, licząca prawie 100 lat, a odnaleziona w latach dziewięćdziesiątych na strychu jednego z domów w Nowogródku.

W uroczystości odsłonięcia tablicy i płaskorzeźby, a także poświęcenia nowo wybudowanej kaplicy pod wezwaniem Ducha Świętego uczestniczyli liczni goście, wśród nich ordynariusz diecezji grodzieńskiej biskup Aleksander Kaszkiewicz, ordynariusz diecezji pińskiej biskup Antoni Dziemianko, przedstawiciel władz miejskich Nowogródka Siergiej Fedczenko, Konsul Generalny RP w Grodnie Jarosław Książek. Z Polski na uroczystości przyjechali między innymi poseł na Sejm RP Mieczysław Baszko, wicemarszałek województwa podlaskiego Wiesława Burnos, prezes Stowarzyszenia Pomocy Rubież Józef Kulikowski z członkami zarządu i grupą wolontariuszy Stowarzyszenia.

Po krótkiej sesji naukowej, dotyczącej historii zakonu dominikanów na terenie obecnej Białorusi, poświęcono kaplicę, w której następnie odprawiona została uroczysta msza święta, celebrowana przez obu biskupów i kilku księży diecezjalnych, w tym gospodarza obiektu, proboszcza parafii pod wezwaniem Św. Michała, księdza Jerzego Żegaryna.

Po mszy gospodarze uroczystości podziękowali prezesowi Stowarzyszenia Pomocy Rubież Józefowi Kulikowskiemu za wielką pracę włożoną w odbudowę klasztoru, który jest teraz wizytówką Nowogródka. Warto przypomnieć, że w XIX wieku do mieszczącej się w tym budynku szkoły prowadzonej przez dominikanów przez pięć lat uczęszczał przyszły największy polski poeta Adam Mickiewicz.

Obecnie, odbudowany dzięki Rubieży budynek dawnego klasztoru,  jest atrakcyjnym miejscem dla licznych wycieczek z Polski, zwiedzających Białoruś szlakiem Adama Mickiewicza. W budynku znajdują się sale konferencyjne, stołówka, a także liczne pokoje noclegowe dla pielgrzymów i turystów.

Na zakończenie uroczystości ksiądz Jerzy Żegaryn w ramach podziękowania wręczył honorowym gościom ręcznie wykonane z drewna tabliczki przedstawiające odbudowany klasztor.   

Warto przypomnieć, że przed trzema laty podczas uroczystego przekazania obiektu przez Stowarzyszenie Rubież Diecezji Grodzieńskiej wewnątrz budynku odsłonięta została pamiątkowa tablica, na której znalazły się nazwiska członków Rubieży zaangażowanych w odbudowę oraz licznych darczyńców z województwa podlaskiego a także całej Polski, dzięki którym udało się odbudować dawny klasztor.

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

POWRÓT

 
04.01.2020
 

Jak co roku Rubież znów pomaga…

Kolejny transport z Niemiec:

wózków inwalidzkich, chodzików i łóżek dotarł do Białegostoku.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tym razem szlachetna pomoc skierowana zostanie do Szpitali w Dąbrowie Białostockiej i Krynkach.

Wdzięczność małych placówek służby zdrowia jest ogromna.

W planach na 2020 rok uwzględniliśmy również pomoc dla Białorusi i Ukrainy.

  

I Ty zostań jednym z Nas przekazując 1% podatku.

 

                                                                     Dziękujemy za pomoc i wsparcie.

 

Prezes Stowarzyszenia Pomocy Rubież

Józef Kulikowski

 

POWRÓT