AKTUALNOŚCI - KALENDARIUM - 2017

 
28.12.2017
 

W dniu dzisiejszym dojechał do nas z dalekiego Lich w Niemczech pan Günter Kirschbaum i jak Święty Mikołaj przywiózł prezenty w postaci sprzętu medycznego ułatwiającego życie i poruszanie się.

Cieszymy się bardzo z otrzymanych darów, które jak zawsze trafią do podlaskiej służby zdrowia i osób potrzebujących.

Za pomoc serdecznie podziękowali obecni członkowie Rubieży, a szczególnie Józef Kulikowski –prezes.

 
 
 
 
 
 
 
 

POWRÓT
 
11.12.2017
 

Tradycyjnym zwyczajem  zarząd  stowarzyszenia zaprosił członków, wolontariuszy oraz przyjaciół  na doroczne podsumowanie działalności połączone ze spotkaniem opłatkowym.

Miło nam bardzo, że mogliśmy przywitać gości z zagranicy z Białorusi, Litwy oraz oczywiście z Polski. Zaszczycili nas swoją obecnością m.in. poseł na Sejm RP Mieczysław Baszko,  Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski,  Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski, JE  arcybiskup Tadeusz Wojda Ordynariusz Diecezji Białostockiej, JE arcybiskup Jakub Ordynariusz Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej, JE  biskup Aleksander Kaszkiewicz Ordynariusz Diecezji Grodzieńskiej,  Jarosław Książek z małżonką  Konsul Generalny RP w Grodnie, Ałła Fiedorowa Konsul Generalny Republiki Białoruś w Białymstoku, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Grodnie  ks. dr Roman Raczko, dowódca Garnizonu Białystok płk Marcin Frączek, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk Zbigniew Rodziak, insp. Wojciech Macutkiewicz komendant Miejskiej Policji w Białymstoku, księża z Diecezji Grodzieńskiej, księża z Diecezji Białostockiej, Witold Karczewski – konsul honorowy Bułgarii, prezes Izby Przemysłowo – Handlowej w Białymstoku, Adam Byglewski konsul honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburg, Lech Pilecki konsul honorowy Mołdawii,  Wojciech Orłowski dyrektor Izby Administracji Skarbowej  w Białymstoku, Andrzej Gołembiewski  zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, dr Cezary Nowosielski dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego w Białymstoku, Tadeusz Chwiedź prezes Wojewódzkiego Związku Sybiraków, dr Tadeusz Borowski dyrektor Hospicjum w Białymstoku.

Szczególnie miło, że na spotkanie przybyło  wielu naszych wolontariuszy i przyjaciół, którzy swoją społeczną pracą i wspieraniem finansowym umożliwili realizację wielu planów.

Spotkanie uroczyście rozpoczął Chór Miasta Białegostoku pod dyrekcją Anny Stankiewicz koncertem kolęd.

W imieniu prezesa i zarządu Rubieży gości przywitał Lech Marek – wiceprezes, a o pracy i osiągnięciach w 2017r. mówił prezes stowarzyszenia Józef Kulikowski.

Otrzymaliśmy wiele serdecznych słów uznania od wojewody Bohdana Paszkowskiego, członka Zarządu Województwa Podlaskiego Stefana Krajewskiego, posła Mieczysława Baszko, JE Arcybiskupa Tadeusza Wojdy, JE Arcybiskupa Jakuba i JE Biskupa Aleksandra Kaszkiewicza.

W dalszej części uroczystości nastąpiło poświęcenie opłatków, prosfory przez duchownych. Wszyscy przybyli dzielili się tradycyjnie opłatkami, prosforą, składali życzenia świąteczne i noworoczne.

W tej części spotkania występowali artyści z Mińska i Grodna na Białorusi, prezentując kolędy i klasyczne utwory muzyki poważnej.

Dziękujemy wszystkim  tak licznie przybyłym na nasze spotkanie i mamy nadzieję, że zamierzenia i plany stowarzyszenia na rok następny staną się realne dzięki ofiarności i zaangażowaniu członków, wolontariuszy, darczyńców i ludzi dobrej woli.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

POWRÓT
 
21.10.2017
 

W sobotę 21 października 2017r. członkowie Rubieży, wolontariusze, sympatycy, sponsorzy wybrali się na Białoruś w dwóch celach:

  • pierwszy to uroczyste poświęcenie krzyża przy kaplicy w Kaletach. Dotychczasowy miał ponad 60 lat i przy większym wietrze mógł upaść. Dzięki pomocy Lasów Państwowych w Grodnie we wrześniu 2017r. został postawiony nowy krzyż.  Uroczystego poświęcenia dokonał JE ks.Biskup Aleksander Kaszkiewicz, a te ważne dla mieszkańców święto zaszczycili również m.in. Mieczysław Baszko poseł na Sejm RP, dr Aleksander Książek Konsul Generalny RP w Grodnie, Witold Karczewski Prezes Izby Przemysłowo Handlowej w Białymstoku, Józef Kulikowski Prezes Rubieży i wielu innych znamienitych gości. Pobyt w Kaletach połączony został z tradycyjnymi odwiedzinami grobów z okazji Wszystkich Świętych. Złożone zostały kwiaty i zapalone znicze na grobie żołnierzy polskich zamordowanych we wrześniu 1939r. W drodze do Grodna odwiedziliśmy cmentarz w Sopoćkiniach, gdzie na grobach żołnierzy polskich i policjantów również zapalono znicze. Jest tam pochowany gen.Józef Olszyna –Wilczyński również zamordowany we wrześniu 1939r.  Dzięki obecności zespołu z Knyszyńskiego Ośrodka Kultury w Knyszynie – obie uroczystości odbywały się przy śpiewie patriotycznych i kościelnych pieśni.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  • Drugi punkt to była wizyta w Grodnie. Na początku Zarząd Stowarzyszenia, poseł Mieczysław Baszko oraz przedstawiciele podlaskiego biznesu przyjęci zostali przez Mera Grodna Pana Mieczysława Goja, a następnie odwiedziliśmy rekonstruowany klasztor Brygidek. W Urzędzie Miasta Grodna rozmawiano o udziale Stowarzyszenia przy odbudowie i rekonstrukcji klasztoru Brygidek i współpracy z Diecezją Grodzieńską, a podlascy biznesmeni jak zawsze wykorzystali okazję do rozmów w sprawach gospodarczych. 

Pobyt w Grodnie zakończony został wizytą na placu budowy klasztoru Brygidek. Ksiądz prałat Aleksander Sosnowski zapoznał z postępem prac, dokonanymi zakupami i robotami. Szczególnie dziękował za przekazane środki finansowe, które pozwoliły na znaczący postęp prac, a otrzymane ostatnio wyposażenie łazienek zapewni  ich wykończenie. Wszyscy ocenili dobrze realizację projektu i dalsze prace jak zawsze będą zależały od pozyskiwanych środków finansowych. Również rekonstrukcja lamusa nabiera tempa i ten piękny, drewniany obiekt ma szansę na drugie życie.

Pomimo nie najlepszej pogody wyjazd był bardzo udany, a  połączenie tradycji  święta Wszystkich Świętych z uroczystością poświęcenia krzyża, a następnie spojrzenie na rekonstruowany zabytek w Grodnie -  piękny klasztor Brygidek  było przypomnieniem historii i pamięci o naszych rodakach z Kresów.

 
 
 
 
 
 
 
 

POWRÓT
 
20.09.2017
 

Po raz drugi w bieżącym roku otrzymaliśmy z Niemiec sprzęt niezbędny dla osób niepełnosprawnych jak chodziki, wózki, krzesła sanitarne.

Przywiózł go pan Gunter Kirschbauma. Część  od razu przekazano do tworzonej filii Hospicjum w Turośni Kościelnej, a pozostały po przeglądzie i złożeniu będzie przekazany do innych placówek służby zdrowia w województwie podlaskim opiekujących się osobami niepełnosprawnymi.

 
 
 
 

POWRÓT
 
7-8.09.2017
 

Po raz 17 ulicami Białegostoku przeszedł 17 Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. I jak zawsze członkowie i wolontariusze naszego stowarzyszenia uczestniczyli w tych uroczystościach.

Była to też wspaniała okazja do spotkań z Polakami z Ukrainy, Białorusi i Litwy – naszymi przyjaciółmi od wielu lat, z którymi  współpracujemy i którym staramy się pomagać w utrzymaniu polskości i pamięci.

 

POWRÓT
 
04.09.2017
 

W dniu 4 września 2017r. pojechał pierwszy transport z meblami do rekonstruowanego klasztoru Brygidek w Grodnie.

Meble będą stanowiły wyposażenie sali wystawienniczej oraz małej kawiarenki.

Meble przekazała nam z przeznaczeniem na klasztor Brygidek Wyższa szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku. W imieniu własnym i Diecezji Grodzieńskiej serdecznie dziękujemy Ofiarodawcy.

 

POWRÓT
 
26.08.2017
 

Członkowie i wolontariusze Rubieży, którzy wybrali się na „ Festiwal Kanał Augustowski w Kulturze Trzech Narodów” odbywający się na Białorusi na początku pojechali do Kalet aby spotkać się z pozostałymi jeszcze mieszkańcami oraz złożyć kwiaty i zapalić znicze na mogile żołnierzy polskich rozstrzelanych we wrześniu 1939r. przez czerwonoarmistów.

Staramy się w miarę możliwości odwiedzać tę miejscowość, bo to przecież tam zainicjowano powstanie naszego stowarzyszenia.

Z historią tej miejscowości oraz przypomnieniem jak to w latach 1992-1994r odbudowywano kaplicę, postawiono pomnik żołnierzom opowiadał Józef Kulikowski.

Bardzo serdeczne było spotkanie z mieszkańcami, a jest ich już tylko kilka osób, które pamiętają naszą inicjatywę sprzed 25 lat, a nawet bardzo znacząco pomagali jak np. pan Teodor Wydra ( obecnie na wózku inwalidzkim ).Ksiądz proboszcz z Parafii w Sopoćkiniach wraz z nami i mieszkańcami modlił się w intencji poległych żołnierzy, a następnie złożyliśmy wieniec i zapaliliśmy znicze.

Cieszymy się, że miejsce pamięci jest dobrze utrzymane, płot okalający kaplice odmalowany, wysoki, drewniany krzyż przed kaplicą wymieniony na nowy. To wszystko wykonali leśnicy grodzieńscy. Serdecznie im dziękujemy.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

POWRÓT
 
19 i 26.08.2017
 

W tych dniach po raz kolejny odbywał się Festiwal „Kanał Augustowski w Kulturze Trzech Narodów”.

W bieżącym roku w pierwszej kolejności  imprezy odbywały się a Augustowie, a 26 sierpnia na Białorusi nad śluzą Dąbrówka.

Jak zawsze też członkowie i wolontariusze Rubieży uczestniczyli w przeglądzie zespołów z Polski, Białorusi i Litwy.

Niestety, w Augustowie pogoda nie dopisała i koncert  na pięknym odnowionym rynku odbywał się w strugach deszczu. Publiczność, niezbyt liczna pod parasolami gorąco przyjmowała artystów i wszyscy liczyli, że może za tydzień będzie lepiej.

 
 
 
 
 
 
 
 

26 sierpnia 2017r. ponownie 30 członków i wolontariuszy Rubieży wybrało się na drugi etap festiwalu i tym razem pogoda dopisała , a spotkanie nad Kanałem Augustowskim na Białorusi na śluzie Dąbrówka obywało się w pięknym słońcu. Zgromadziło również wielu mieszkańców Grodna, okolic , a także z Augustowa, Białegostoku, Sokółki, Litwy  zainteresowanych  występami i po prostu zabawą.

Na początku wszyscy artyści przemaszerowali wzdłuż  śluzy, a następnie po uroczystym otwarciu festiwalu zaczęły się występy. Były bardzo ciekawe programy z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych. Przedstawiciele poszczególnych państw prezentowali swój dorobek i kunszt artystyczny.

Oprócz występów były kiermasze, wystawy i po prostu dobra okazja do spotkań.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

POWRÓT
 
14-24.08.2017
 

W dniach 14-24 sierpnia 2017r. dzieci z Białorusi i województwa podlaskiego odpoczywały na koloniach w Mrozach k/Ełku  zorganizowanych przez nasze stowarzyszenie.  Łącznie z wypoczynku korzystało 27 dzieci.

Tradycyjnie też przed końcem kolonii delegacja Rubieży odwiedziła kolonistów. Przekazaliśmy upominki jak plecaki i piórniki do szkoły oraz zabawki przytulanki.

Dzieci były bardzo zadowolone z pobytu. Miały bowiem bardzo atrakcyjny pobyt zarówno w samym Ośrodku Kolonijnym w Mrozach jak i na organizowanych wycieczkach.

Kolonie mogliśmy zorganizować dzięki przeprowadzonej zbiórce pieniężnej  w czasie koncertu charytatywnego 7 czerwca 2017r. oraz dzięki sponsorom, którzy dofinansowali wypoczynek. Szczególne podziękowanie składamy właścicielom Ośrodka Kolonijnego w Mrozach, którzy już po raz kolejny przyjmowali dzieci z Białorusi i ubogich rodzin naszego województwa.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

POWRÓT
 
25-30.07.2017
 

Po raz trzeci dzieci ze Szkoły Społecznej przy Domu Polskim w Lidzie odpoczywały w Białymstoku. Były to dzieci z polskich rodzin i uczące się dodatkowo języka polskiego. Podobnie jak w latach ubiegłych głównym  organizatorem wypoczynku była Szkoła Podstawowa Nr 34 im. gen. Józefa Bema w Białymstoku, a Stowarzyszenie Pomocy Rubież dofinansowało pobyt 20 dzieci i przygotowało upominki na zakończenie pobytu.

Dzieci miały możliwość poznania naszego miasta oraz ciekawych i atrakcyjnych miejsc  naszego województwa. Pobyt był krótki, ale wypełniony bardzo ciekawym programem, a najważniejsze, że były to również warsztaty języka polskiego.

Na zakończenie  wypoczynku dzieci przygotowały krótki program artystyczny i podziękowały organizatorom za możliwość przyjazdu do Białegostoku.

 
 
 
 
 
 
 

 

POWRÓT
 
10.07.2017
 

10 lipca 2017r. w Grodnie w siedzibie Diecezji Grodzieńskiej odbyło się spotkanie  delegacji Rubieży w składzie: Józef Kulikowski Prezes, Mieczysław Baszko  członek stowarzyszenia i poseł na Sejm RP, Bronisława Tomaszewska  - Sekretarz z J.E. Księdzem Biskupem Aleksandrem Kaszkiewiczem i ks. prałatem Aleksandrem Sosnowskim w sprawie współpracy przy odbudowie klasztoru pochodzącego  z XVII wieku Sióstr Brygidek w Grodnie.

Efektem spotkania jest podpisane Porozumienie z 10.07.2017r. , które będzie podstawą do włączenia się naszej organizacji w ten piękny projekt.

Zachęcamy wszystkich tych, dla których ważne są Kresy i nasze dziedzictwo narodowe o wsparcie finansowe lub rzeczowe. Każda złotówka jest ważna i przyczyni się do odbudowy i rekonstrukcji budynku i przywrócenia go społeczności  miasta Grodna oraz turystom odwiedzającym miasto nad Niemnem.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

POWRÓT
 
12.06.2017
 

12 czerwca 2017r. odbyło się Walne Zebranie Członków naszego stowarzyszenia.

Omówiono pracę w ciągu ostatnich 4 lat, a najwięcej uwagi poświęcono odbudowie klasztoru podominikańskiego w Nowogródku na Białorusi.

Sprawozdanie z kadencji przedstawił Lech Marek. Komisja Rewizyjna zawnioskowała o udzielenie absolutorium  dla Zarządu i taką uchwałę Walne Zebranie Członków przyjęło.

W dalszej kolejności odbywały się wybory.

Prezesem Stowarzyszenia został na następną kadencję Józef Kulikowski, a do Zarządu weszli : Lech Marek będzie nadal wiceprezesem,  Jadwiga Ragiel – będzie również wiceprezesem, Bronisława Tomaszewska – nadal będzie pełniła funkcję sekretarza, a Krzysztof Łobacz – został członkiem zarządu.

Wybrano również Komisję Rewizyjną w składzie:  Romana Ewa Fiedorczuk przewodnicząca oraz członkowie Jerzy Bołtuć i Danuta Dakowicz.

Walne Zebranie przyjęło też plan pracy na najbliższe dwa lata.

 

POWRÓT
 
07.06.2017
 

Wzorem lat ubiegłych zorganizowano w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku doroczny koncert charytatywny pod hasłem „Podaruj im wakacje” połączony z publiczną zbiórką pieniędzy na zapewnienie wypoczynku najbiedniejszym dzieciom z województwa podlaskiego oraz dzieciom z polskich rodzin z grodzieńszczyzny na Białorusi.

W pierwszej części tej uroczystości w imieniu Stowarzyszenia Prezes Józef Kulikowski  podziękował wszystkim darczyńcom, ofiarodawcom, sponsorom, ludziom o gorących sercach oraz firmom i instytucjom dzięki którym w ciągu ostatniego roku można było zrealizować wiele projektów na czele z zakończeniem prac przy odbudowie klasztoru podominikańskiego  w Nowogródku. Przypomniał również o naszych najważniejszych działaniach w 2016roku i pierwszych miesiącach 2017, a także zaapelował o wspieranie działalności charytatywnej Stowarzyszenia.

Statuetki  otrzymali:

  1. Pan Jerzy Cywoniuk Prezes  Spółdzielni Mieszkaniowej „Słoneczny Stok” w Białymstoku za pomoc i wspieranie działalności charytatywnej na rzecz najuboższych, a szczególnie dzieci w 2016 roku.
  2. Pan Adam Krzewski  firma AMAX w Białymstoku  za kontynuację w 2016r. pomocy przy odbudowie i wyposażaniu klasztoru podominikańskiego w Nowogródku na Białorusi, zabytku tak ważnego i istotnego w historii Kresów.
  3. Pan Adam Rowicki Prezes Zarządu Nauczycielskiej Agencji Ubezpieczeniowej w Warszawie  za pomoc w 2016r. przy odbudowie i wyposażaniu klasztoru podominikańskiego w Nowogródku na Białorusi, zabytku tak ważnego i istotnego w historii Kresów.
  4. Pan Dariusz Godlewski Nadleśniczy  Nadleśnictwa Łomża   za pomoc w 2016r. przy odbudowie i wyposażaniu klasztoru podominikańskiego w Nowogródku na Białorusi, zabytku tak ważnego i istotnego w historii Kresów.
  5. Pan Janusz Zieliński Nadleśniczy  Nadleśnictwa Drygały   za pomoc w 2016r. przy odbudowie i wyposażaniu klasztoru podominikańskiego w Nowogródku na Białorusi, zabytku tak ważnego i istotnego w historii Kresów.
  6. Pan Robert Trąbka Nadleśniczy Nadleśnictwa Pisz   za pomoc w 2016r. przy odbudowie i wyposażaniu klasztoru podominikańskiego w Nowogródku na Białorusi, zabytku tak ważnego i istotnego w historii Kresów.
  7. Pan Grzegorz Jejer Nadleśniczy Nadleśnictwa Gołdap  za pomoc w 2016r. przy odbudowie i wyposażaniu klasztoru podominikańskiego w Nowogródku na Białorusi, zabytku tak ważnego i istotnego w historii Kresów.
  8. Pan Jarosław Karpiniuk  Nadleśniczy Nadleśnictwa Żednia   za pomoc w 2016r. przy odbudowie i wyposażaniu klasztoru podominikańskiego w Nowogródku na Białorusi, zabytku tak ważnego i istotnego w historii Kresów.
  9. Pan Kazimierz Sarżyński  Nadleśniczy  Nadleśnictwa Borki    za pomoc w 2016r. przy odbudowie i wyposażaniu klasztoru podominikańskiego w Nowogródku na Białorusi, zabytku tak ważnego i istotnego w historii Kresów.
  10. Pan Krzysztof Czaporowski Nadleśniczy  Nadleśnictwa Maskulińskie  za pomoc w 2016r. przy odbudowie i wyposażaniu klasztoru podominikańskiego w Nowogródku na Białorusi, zabytku tak ważnego i istotnego w historii Kresów.
  11. Pan Remigiusz Rogowski Prezes ROGOWSKI DEVELOPMENT  w Białymstoku  za pomoc w 2016r i 2017r. przy odbudowie i wyposażaniu klasztoru podominikańskiego w Nowogródku na Białorusi, zabytku tak ważnego i istotnego w historii Kresów.
  12. Pan Robert Dubowski Prezes  Zarządu Kombinatu Budowlanego w Białymstoku  za pomoc w 2016r. przy odbudowie i wyposażaniu klasztoru podominikańskiego w Nowogródku na Białorusi, zabytku tak ważnego i istotnego w historii Kresów.
  13. Pan Jan Zadykowicz  Prezes JAZON Sp. zoo w Białymstoku   za pomoc w 2017r. przy odbudowie i wyposażaniu klasztoru podominikańskiego w Nowogródku na Białorusi, zabytku tak ważnego i istotnego w historii Kresów.
  14. Pan Jan Mikołuszko  Prezes Rady Nadzorczej UNIBEP SA w Bielsku Podlaskim  za pomoc w 2017r. przy odbudowie i wyposażaniu klasztoru podominikańskiego w Nowogródku na Białorusi, zabytku tak ważnego i istotnego w historii Kresów.
  15. Państwo Rupińscy  właściciele Zakładu Produkcji Kruszyw RUPIŃSCY w Szumowie   za pomoc w 2017r. przy odbudowie i wyposażaniu klasztoru podominikańskiego w Nowogródku na Białorusi, zabytku tak ważnego i istotnego w historii Kresów.
  16. Pan dr hab.n.med. Edward Hościłowicz Rektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku za pomoc w 2017r. w wyposażaniu klasztoru podominikańskiego w Nowogródku na Białorusi, zabytku tak ważnego i istotnego w historii Kresów.
  17. Pan Adam Brydlewski  wiceprezes ADAMPOL w Białymstoku za pomoc przy przewozie wyposażenia w latach 2016 i 2017 do odbudowanego klasztoru podominikańskiego w Nowogródku na Białorusi, zabytku tak ważnego i istotnego w historii Kresów.
  18. Pan Włodzimierz Ciesłowski  Prezes INVEST NORD w Białymstoku za organizację i sponsorowanie kolonii w Mrozach k/Ełku w 2016r. dla najuboższych dzieci z Województwa Podlaskiego i Białorusi.

Szczególnie miłe było uhonorowanie Prezesa Stowarzyszenia Pomocy Rubież Józefa Kulikowskiego i Witolda Karczewskiego Prezesa Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku Honorowymi Krzyżami Związku Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej Polskiej. Odznaczenia wręczył Waldemar Kiljanek Prezes Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych.

W części artystycznej wystąpił znakomity Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego. W pierwszej części przedstawił w bardzo piękny sposób sylwetkę gen. Józefa Hallera, a w drugiej przeboje polskie z 20 lecia międzywojennego. Jak zawsze był to koncert znakomity, na najwyższym poziomie artystycznym.

W czasie koncertu nasi młodzi przyjaciele i dzieci zbierali pieniądze na kolonie. Zebrano 7315 zł. Razem ze środkami Stowarzyszenia oraz ofiarami wpłaconymi na konto Rubieży na ten cel – około 25 dzieci będzie miało zapewniony odpoczynek wakacyjny.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

POWRÓT
 
3-4.06.2017
 

3 czerwca 2017r. uroczyście otwarto część hotelową i konferencyjną odbudowanego klasztoru podominikańskiego w Nowogródku na Białorusi.

Jest to inwestycja, w którą od 10 lat bardzo mocno było zaangażowane nasze Stowarzyszenie i wielkim osiągnięciem społecznej organizacji jest zakończenie najważniejszego etapu projektu.

O poszczególnych etapach odbudowy, wyposażania i urządzania tego obiektu informowaliśmy przez wszystkie lata i można  na naszej stronie internetowej obejrzeć zdjęciach i porównać  jak  z każdym rokiem zmienia się wewnątrz ten budynek.

Historia odbudowy zaczęła się w 2002r., gdy rozpoczęto miejscowymi siłami, przy pomocy finansowej Kawalerów Maltańskich z Niemiec odbudowę budynku klasztornego, ale jak zawsze były przeszkody i tak było w tym przypadku. Kryzys lat 2007-2008  w znaczącym stopniu ograniczył postęp prac i wówczas Diecezja Grodzieńska szukała wszędzie pomocy. Na apel odpowiedziało Stowarzyszenie Pomocy Rubież w Białymstoku.

Zostały podpisane stosowne porozumienia i nasza organizacja, a praktycznie wszyscy jej członkowie rozpoczęli poszukiwania ludzi dobrej woli, sponsorów, darczyńców którzy pomogliby zakończyć inwestycję. W 2007r. budynek był w stanie surowym.

Po wielu latach i dzięki ogromnemu zaangażowaniu, a m.in. przypominaniu o naszej historii na tych ziemiach, udało się zakończyć główny etap odbudowy, tj. uruchomić w budynku klasztornym Dom Miłosierdzia, jak nazywa klasztor J.E. Ksiądz Biskup Aleksander Kaszkiewicz ordynariusz Diecezji Grodzieńskiej, a w naszych projektach  nazywa się on Centrum Edukacyjno – Turystyczne Diecezji Grodzieńskiej. Będzie ono pełniło rolę spotkań polskiej mniejszości, są tu miejsca noclegowe na pięknej trasie historycznej związanej z Mickiewiczem, Radziwiłłami, Tyszkiewiczami,  a także powinno to być miejsca wypoczynku np. w czasie wakacji dla dzieci (marzeniem jest aby odpoczywały tu dzieci z Polski i Białorusi).

Uroczystości 3 czerwca 2017r. zgromadziły wielu gości z Polski, m.in. przybyli posłowie Mieczysław Baszko i Marek Sawicki, Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Grodnie, sponsorzy, darczyńcy, ludzie dobrej woli z całej Polski, bez których nie byłoby tak pięknego i potrzebnego obiektu oraz członkowie i wolontariusze Rubieży. Warto nadmienić, że ten wyjazd każdy z uczestników opłacał z własnej kieszeni.

Uroczystości rozpoczęły się  mszą świętą, a następnie J.E Ksiądz Biskup Aleksander Kaszkiewicz poświęcił budynek, wszystkie pomieszczenia i odsłonił tablicę pamiątkową upamiętniającą osoby, firmy, instytucje, dzięki którym budynek Dom Miłosierdzia mógł powstać i zostać przekazany społeczeństwu.

Podczas uroczystości  skierowano dużo życzliwych słów pod adresem wszystkich ze Stowarzyszenia Pomocy Rubież, którzy przyczynili się do powstania Centrum Edukacyjno-Turystycznego, a szczególnie J.E. Ksiądz Biskup dziękował Józefowi Kulikowskiemu, Bronisławie Tomaszewskiej i Mieczysławowi Baszko.  Podziękowania  skierował J.E. Biskup Grodzieński Aleksander Kaszkiewicz również i do innych  ofiarodawców  m.in., do ks. kanonika Aleksandra Sosnowskiego, ks. dr Jerzego Żegaryna (proboszczów z Nowogródka),  a przede wszystkim sponsorów których środki finansowe oraz dary rzeczowe ( instalacje, wyposażenie, meble, pościel, zasłony, firanki, glazura, terakota, farby itp) pozwoliły uruchomić obiekt.

J.E. Biskup A.Kaszkiewicz  podziękował  posłom, konsulowi RP, przedstawicielom władz Nowogródka  oraz delegacji z Polski za przyjazd do Nowogródka i  za życzliwość,  dobre serce przy odbudowanie klasztoru.

W swoim wystąpieniu Józef Kulikowski podziękował wszystkim obecnym za przybycie na tę uroczystość, przecież dziedzictwo narodowe i ratowanie pamiątek historycznych to jeden z bardzo ważnych zadań Rubieży, a odbudowany klasztor, mamy nadzieję będzie długo i dobrze służył zarówno miejscowej społeczności, jak i wszystkim przybywającym na Ziemię Nowogródzką. Szczególne podziękowania przekazał obecnym na tej uroczystości sponsorom i darczyńcom jak Pan Andrzej Gołembiewski  - Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku ( nadleśnictwa podległe Białostockiej Dyrekcji wniosły ogromny wkład finansowy w odbudowę klasztoru ), Przewodniczącemu Rady Nadzorczej Kombinatu Budowlanego w Białymstoku Panu Romanowi Dubowskiemu, właścicielowi i prezesowi firmy AUIT z Gliwic panu Bruno Gabrysiowi,  właścicielowi firmy AMAX w Białymstoku Panu Adamowi Krzewskiemu, Prezesowi  INVEST –NORD Panu Wiesławowi Ciesłowskiemu, prof. Zygfrydowi Rymaszewskiemu z Łodzi i wielu innym, bez których stowarzyszenie nic by nie zdziałało. Na pamiątkę wszystkim, którzy wnieśli największy wkład w odbudowę klasztoru podominikańskiego na pamiątkę przekazaliśmy oprawione zdjęcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej fakt rekonstrukcji zabytku i udział poszczególnych ludzi, instytucji, firm.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Po południu można było zwiedzić Nowogródek, Muzeum Mickiewicza, Farę Witoldową, ruiny zamku Mendoga, a wieczorem wszyscy spotkaliśmy się na kolacji i mogliśmy posłuchać występu zespołu z miejscowej szkoły średniej.

Nocleg oczywiście był w  pokojach gościnnych klasztoru.

 
 
 
 

 
W niedzielę 4 czerwca 2017 r., odbyła się rano msza święta i po śniadaniu wyjazd  połączony ze  zwiedzaniem zamku w Mirze, Nieświeżu  i mauzoleum Radziwiłłów w kościele w Nieświeży. A obiad zjedliśmy w restauracji pod murami zamku w Mirze.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Na zakończenie dwudniowej wizyty rozmawiano o problemach w utrzymaniu, a często odbudowie, rekonstrukcji zabytków sakralnych na terenie Diecezji Grodzieńskiej. Są to piękne obiekty tak bardzo związane z historią i dziedzictwem Polski, że na pewno wymagają naszego zainteresowania i wsparcia w bardzo ambitnych planach Diecezji Grodzieńskiej. Najważniejszym takim zabytkiem jest klasztor Brygidek z XVII w Grodnie  oraz stojący na dziedzińcu klasztornym XVII wieczny drewniany lamus. Wszyscy obecni obiecali, że będą czynili starania i wspieranie w dalszych pracach nad rekonstrukcją zabytków w Grodnie i przywracanie ich do życia. Na zakończenie kilka zdjęć budynków klasztoru brygidek w Grodnie.
 

 

 
 

POWRÓT
 
03.06.2017
 

W Słonimiu na Białorusi 04 czerwca  odbył się XIII Festiwal Poloneza im. Leonardy Rewkowskiej.

Jak zawsze cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W części konkursowej udział wzięły dwadzieścia trzy zespoły reprezentujące Białoruś, Polskę, Ukrainę i Litwę.

Słuchacze mieli możliwość zarówno na scenie w miejskim centrum kulury,  jak i w parku nad Kanałem Ogińskiego po raz kolejny usłyszeć wykonania tego jakże dla Polaków swojsko brzmiącego utworu, jakim  jest „Polonez”,  zwłaszcza polonez „Pożegnanie z Ojczyzną” autorstwa Kleofasa Ogińskiego.

Tak jak od wielu lat, na  zaproszenie Związku  Polaków na Białorusi - Oddział w  Słonimiu oraz Urzędu Miejskiego tego miasta, Stowarzyszenie Pomocy Rubież gościło na tej imprezie. W tym roku reprezentował nas pełnomocnik Stowarzyszenia na Berlin, Roman Brodowski .

Wręczając ufundowaną przez nas pamiątkową statuetkę  Roman Brodowski życzył laureatom konkursu  „ otwartych drzwi do scen europejskich ”.

W tym roku Stowarzyszenie Pomocy  Rubież nagrodziło za przepiękne wokalno- instrumentalne wykonanie „Poloneza” la- mi-nor  Ogińskiego  zespół młodzieżowy ze Średniej Szkoły Muzycznej w Słonimiu.

Tradycyjnie też w imieniu Rubieży obiecał udział naszego Stowarzyszenia w kolejnym Festiwalu Poloneza w Słonimiu - za rok.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

POWRÓT
 
25.05.2017
 
W Polskim Radio Białystok nasi przedstawiciele Lech Marek wiceprezes i Bronisława Tomaszewska sekretarz opowiadali o działalności stowarzyszenia, a przede wszystkim o odbudowie klasztoru podominikańskiego w Nowogródku, którego uroczyste otwarcie nastąpi 3 czerwca 2017r. oraz o zbliżającym się koncercie charytatywnym  w dniu 7 czerwca 2017r. połączonym ze zbiórka pieniężną na organizację kolonii dla najuboższych dzieci z województwa podlaskiego i Białorusi.
 
 

POWRÓT
 
21.05.2017

 

W Grodnie w Polskiej Macierzy Szkolnej odbywały się  uroczystości zakończenie roku szkolnego w Liceum Społecznym im. E. Orzeszkowej  prowadzonym prze tę zasłużoną dla oświaty organizację.

21 maja 2017 roku kolejny rocznik maturzystów żegnał się z nauką w Liceum Społecznym im. E. Orzeszkowej w Grodnie. Było radośnie, gwarnie i wielką nadzieją na przyszłość tych młodych ludzi. Nauka w szkole takiej jak Liceum Społeczne im. E. Orzeszkowej, pomaga osobom mającym polskie korzenie znaleźć własną drogę.  Często dojrzewają do poczucia bycia Polakami, znajdują swoje miejsce na ziemi,  kończą studia w Polsce i potem wracają w rodzinne strony kontynuować pracę jak ich znakomici nauczyciele, a część z nich znajduje swoje miejsce  właśnie w Polsce.

W uroczystości udział brała delegacja Stowarzyszenia Pomocy Rubież w składzie: Mieczysław Baszko poseł i członek naszej organizacji, Krzysztof Łobacz członek Zarządu i Jerzy Bołtuć.

Szkole zostały przekazane listy gratulacyjne i upominki.

Radzimy zajrzeć na stronę http://pmsgrodno.org/uczymy-sie-zyc/, gdzie można obejrzeć na wielu zdjęciach tę piękną i jakże ważną uroczystość.
 
 
 
 
 
  
  

POWRÓT

24.04.2017

24 kwietnia 2017r. delegacja Rubieży w składzie: Józef Kulikowski, Bronisława Tomaszewska , Mieczysław Baszko –poseł i członek Rubieży oraz Krzysztof  Łobacz przebywała w Grodnie i Nowogródku.

Wyjazd był związany ze sprawdzeniem zaawansowania prac wykończeniowych i wyposażeniowych odbudowywanego klasztoru podominikańskiego w Nowogródku, przyszłego centrum edukacyjno-turystycznego Diecezji Grodzieńskiej, którego otwarcie planowane jest na czerwiec b.r. Z postępu prac i ich jakości jesteśmy zadowoleni i widać, że środki przekazywane przez sponsorów są dobrze wykorzystane.

Razem  z członkami delegacji Stowarzyszenia  w Grodnie i Nowogrodku przebywali  szefowie UNIBEP z Bielska Podlaskiego panowie Jan Mikołuszko Prezes Rady Nadzorczej oraz Leszek Marek Gołąbiecki Prezes Zarządu.  Byli oni zainteresowani projektami, w których uczestniczy nasze Stowarzyszenie i które przywracają do życia historyczne obiekty.

Przez cały czas towarzyszył nam ks.prałat Aleksander Sosnowski z Diecezji Grodzieńskiej, który m.in. odpowiada za inwestycje.

Na zakończenie wizyty w Nowogrodku odwiedziliśmy kościół Farny tzw. Farę Witoldową, najbardziej znany obiekt historyczny w tym mieście. Z historią kościoła, problemami  renowacji oraz utrzymania kościoła zapoznał nas ks. Jan Janowicz.

W  Grodnie natomiast prowadziliśmy rozmowy dotyczące pomocy i współpracy w odbudowie zabytkowego kompleksu klasztornego Brygidek. Jest to piękny zabytek z XVII wieku, w centrum Grodna, który  kilku lat  temu stał się własnością Diecezji Grodzieńskiej i  aktualnie prowadzone są prace renowacyjne, rekonstrukcyjne.  Architektura  kompleksu jest piękna, a wykonawstwo rzemieślników sprzed 350 lat wspaniałe.  Stowarzyszenie zamierza wspierać ten projekt, tym bardziej, że trwają już prace pod nadzorem konserwatora. Zostały wykonane dachy,  wstawiono okna drewniane wg zachowanych wzorów, wykonano elewacje zewnętrzne.  Również lamus drewniany, stojący na dziedzińcu klasztornym ( wybudowany w pierwszej połowie XVII wieku )  powolutku odzyskuje dawne piękno.  Jak wygląda ten zabytkowy kompleks najlepiej obejrzeć na naszych zdjęciach i chyba to powinno zachęcić do pomocy przy odbudowie zabytku.


POWRÓT

29.03.2017

Z pierwszą wizyta w bieżącym roku przyjechał do nas pan Günter Kirschbaum z Lich i przywiózł sprzęt medyczny m.in. wózki, chodziki, krzesła sanitarne.

Stowarzyszenie aktywnie włączyło się w wyposażanie filii Hospicjum w Turośni Kościelnej i od razu większość darów z Niemiec przekazaliśmy do tej nowo tworzonej placówki.

Pan Kirschbaum obiecał, ze dopóki zdrowie i chęci dopisują będzie przyjeżdżał do Białegostoku z tak potrzebnymi darami.


POWRÓT

15.02.2017

Na zaproszenie JE  Ks. Biskupa Aleksandra Kaszkiewicza Ordynariusza Diecezji Grodzieńskiej oraz Konsula Generalnego RP w Grodnie Jarosława Książka  dnia 15 lutego 2017r. w Grodnie, Kaletach i Sopoćkiniach przebywała delegacja Stowarzyszenia Pomocy Rubież w osobach: Józef Kulikowski – Prezes, Bronisława Tomaszewska Sekretarz oraz Mieczysław Baszko – Poseł na Sejm RP i członek Stowarzyszenia.

Było nam bardzo miło, gdy do naszej delegacji dołączyli  Bogdan Dyjuk członek Zarządu Województwa Podlaskiego oraz Witold Karczewski Prezes Izby Przemysłowo – Handlowej w Białymstoku.

Spotkania i rozmowy dotyczyły dalszej współpracy, szczególnie  w zakresie ochrony i zabezpieczenia miejsc pamięci narodowej, a także planów rekonstrukcji i wykorzystania na rzecz miejscowej społeczności ważnych zabytków  znanych w dziejach państwa polskiego.

Rozmawialiśmy o zakończeniu aktualnego etapu prac w Nowogródku  (klasztor podominikański), a mianowicie przekazanie do użytku części hotelowej umożliwiającej przyjmowanie grup wycieczkowych  (zainteresowanie z Polski jest duże) już latem bieżącego roku.  Administrowanie będzie należało do Diecezji Grodzieńskiej  i myślimy, że na pewno możliwość noclegu  w sezonie turystycznym, a w pozostałym organizowanie turnusów  wypoczynkowych dla dzieci, czy też spotkań diecezjalnych będzie znakomitym przykładem wykorzystania  tego zabytkowego budynku.

Zapoznaliśmy się również z najważniejszymi zadaniami w zakresie rekonstrukcji zabytków, którymi zarządza Diecezja Grodzieńska. Najważniejsze aktualnie zadanie wg Ks. Biskupa to ratowanie przekazanego kilka lat temu klasztoru Brygidek w Grodnie  ( budowla z połowy XVII wieku ) wraz z najstarszą budowlą drewnianą lamusem z 1630r. (zbudowany bez jednego gwoździa). Ksiądz Biskup Aleksander Kaszkiewicz i Konsul Generalny RP Jarosław Książek bardzo proszą o wsparcie strony polskiej w tychże planach.  Pan poseł Mieczysław Baszko jak i Pan Bogdan Dyjuk członek Zarządu Województwa Podlaskiego zgłosili szereg propozycji w tym zakresie i mamy nadzieję, że wspólnymi siłami uda się ratować polskie dziedzictwo na Kresach. Jak zawsze i nasze Stowarzyszenie będzie w miarę możliwości uczestniczyło w tych projektach. Jest to przecież jedno ze statutowych naszych działań.

Będąc w Grodnie delegacja zaplanowała wyjazd na północ w stronę granicy litewskiej i polskiej do Kalet, od których wszystko się zaczęło. Złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na grobie pomordowanych w 1939r. żołnierzy KOP, spotkaliśmy się z mieszkańcami Kalet. Aktualnie na stałe mieszka tu ok. 20 osób, sami staruszkowie, często nie wychodzący już z domu. Na niedzielne msze w kaplicy ( w co drugą niedzielę ) przychodzi 8-7 osób. Ale jak powiedział Ksiądz Biskup dopóki będzie chociaż jedna osoba uczestnicząca we mszy – ksiądz z Sopoćkin dojedzie.  Kalety zmieniają się także wizualnie. Większość starych domów wykupują letnicy i chociaż przez 3-4 miesiące latem tętni tu życie.  Będąc w Kaletach, a trzeba pamiętać, że leżą one w strefie granicznej i dla osób z zewnątrz muszą być przepustki, spotkaliśmy się z niektórymi mieszkańcami, a w swoim domku przyjął nas bardzo serdecznie Pan Lech Wydra ( on też opiekuje się kaplicą i dba o porządek na grobie żołnierzy KOP). Przekazaliśmy  mieszkańcom trochę upominków jak zimowe obuwie, odzież damską i męską, słodycze.

W drodze powrotnej z Kalet zajechaliśmy do Sopoćkin na tamtejszy cmentarz. Złożone zostały kwiaty i zapalone znicze na grobie zamordowanego we wrześniu 1939r. gen. Józefa Olszyny –Wilczyńskiego, jego adiutanta i kilku innych żołnierzy.

Wyjazd do Grodna to jak zawsze serdeczne spotkania, przypominanie o naszej historii i możliwość spotkania ludzi, dla których ważne jest kultywowanie polskiej kultury, tradycji, oświaty, zwyczajów. Widzimy też jak ważne są kontakty z najbliższym sąsiadem i jak wiele dobrego można wspólnie zdziałać.

POWRÓT