AKTUALNOŚCI - KALENDARIUM - 2015

11.12.2015

Na 11 grudnia 2015r. Zarząd Stowarzyszenia zaprosił wszystkich członków i wolontariuszy organizacji, przyjaciół, sponsorów, darczyńców, władze Województwa Podlaskiego, miasta Białegostoku oraz naszych przyjaciół z Białorusi, Litwy, Ukrainy na doroczne podsumowanie roku, które zostało połączone ze spotkaniem opłatkowym.

Cieszymy się, że przybyło bardzo wielu znamienitych gości, a wśród nich m.in.  poseł Mieczysław Baszko, Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński,  ksiądz biskup Aleksander Kaszkiewicz Ordynariusz Diecezji Grodzieńskiej,   arcybiskup Jakub – Ordynariusz Diecezji Białostocko-Gdańskiej, ksiądz biskup Henryk Ciereszko z Archidiecezji Białostockiej, ksiądz  biskup Józef Staniewski z Diecezji Grodzieńskiej,  Konsul RP w Grodnie Zbigniew Pruchniak, Konsul Generalny Republiki Białoruś w Białymstoku Ałła Fiodorowa, Rektor Seminarium w Grodnie ksiądz  dr Roman Raczko, ksiądz Witalij Dobrołowicz – Dyrektor Caritas na Białorusi, ksiądz dr Jerzy Żegaryn proboszcz Parafii w Nowogródku,  dyrektorzy i właściciele firm, szpitali, hospicjum, szkół, goście z Lidy, Litwy z którymi współpracujemy od wielu lat, przedstawiciele zaprzyjaźnionych z nami stowarzyszeń i fundacji.

O pracy Stowarzyszenia  w 2015r. oraz planach na 2016r. mówił Józef Kulikowski – Prezes Rubieży, dziękował za każdą pomoc i wspieranie naszej pracy. Szczególne podziękowania skierował do członków i wolontariuszy, którzy  nie szczędzą swojego czasu i społecznie pracują na rzecz potrzebujących  zarówno w naszym województwie jak i na rzecz rodaków z Kresów. Następnie rozpoczęło się tradycyjne  przed Bożym Narodzeniem  uroczyste spotkanie opłatkowe.

W czasie spotkania mogliśmy podziwiać piękny koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu NARWIANIE z Dobrzyniewa Dużego.

Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli  do nas na  nasze zaproszenie i obiecywali, że i w następnym roku będą wspierać prace Stowarzyszenia Pomocy Rubież.


POWRÓT

28.11.2015

W ostatnia sobotę listopada odbyło się Walne Zebranie  Stowarzyszenia podsumowujące 2 ostanie lata pracy.

Zarząd złożył szczegółowe sprawozdanie, omówiono poszczególne zadania, a szczególnie w zakresie współpracy z organizacjami polskimi na Białorusi, Litwie, Ukrainie.

Komisja Rewizyjna przedstawiła wyniki kontroli dokumentacji finansowej i merytorycznej. Walne Zebranie przyjęło w formie uchwał sprawozdania Zarządu i Komisji Rewizyjnej.

Następnie omówiono plan pracy na 2016r. który również przyjęto w drodze uchwały.

Na zakończenie wszyscy obecni ( niestety bez członków mieszkających w Polsce i w Niemczech) na pamiątkę ustawili się do zdjęcia.


POWRÓT

23.11.2015

Stowarzyszenie wysłało trzeci  transport do Nowogródka  z wyposażeniem do odbudowanego i będącego w trakcie wewnętrznych prac wykończeniowych klasztoru.

 3 września b.r. pojechały łóżka, dwa tygodnie później glazura, terakota do łazienek i  na klatki schodowe, a obecnie  przekazaliśmy meble, koce, kołdry, pościel, poduszki, firanki, obrusy, serwety itp.


POWRÓT

02.10.2015

W dniu 2.10.2015r. w Warszawie odbywały się ogólnopolskie uroczystości Dnia Jedności Kresowian.

Delegacja stowarzyszenia w składzie: Jadwiga Ragiel wiceprezes, Krzysztof Łobacz – członek zarządu oraz Jerzy Bołtuć – członek stowarzyszenia, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 34 im. gen. Józefa Bema w Białymstoku brała udział w tych uroczystościach.

 Były to: debata w Sejmie „Kresy, a polska świadomość narodowa”, następnie msza święta w bazylice archikatedralnej  św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, na zakończenie której zawiązana została Konfederacja Obywateli Kresów. Kolejnym punktem był Marsz Godności Rzeczpospolitej  z Krakowskiego Przedmieścia na Plac J.Piłsudskiego i Apel Poległych Obrońców Kresów  przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Członkowie naszej delegacji w czasie tych uroczystości mogli podzielić się naszymi dokonaniami, nawiązali kontakty z innymi organizacjami kresowymi.


POWRÓT

10-11.09.2015

W dniach 10 i 11 września 2015r. w Białymstoku odbywał się XV Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru.

Stowarzyszenie jak zawsze brało aktywny udział w tych uroczystościach.

10 września 2015r. najbardziej zasłużone osoby, instytucje, szkoły zostały uhonorowane odznaczeniami. W tym gronie był i Prezes Rubieży Józef Kulikowski, który otrzymał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków.

XV Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru zgromadził tysiące ludzi z całej Polski, a także m.in. z Litwy, Białorusi, Ukrainy.

Stowarzyszenie zaprosiło grupy z  Ukrainy i przez te dwa dni staraliśmy się opiekować gośćmi.

Delegacja Rubieży uczestniczyła we wszystkich punktach programu, przeszliśmy trasą od Pomnika Katyńskiego  do kościoła  Ducha Świętego, uczestniczyliśmy we mszy świętej, a następnie złożone zostały kwiaty na Grobie Nieznanego Sybiraka.

Wieniec złożyli także przedstawiciele organizacji polskich z Łucka na Ukrainie

Na zakończenie odbyło się bardzo serdeczne spotkanie z Rodakami z Wołynia. Stowarzyszenie otrzymało podziękowanie i dyplomy za dotychczasową współpracę, a my przekazaliśmy dzieciom z polskich rodzin piórniki, a wszystkim , którzy przyjechali na uroczystości do Białegostoku na pamiątkę portfele z grosikami na szczęście.


POWRÓT

03.09.2015

W dniu 2 października obchodzony będzie Dzień Jedności Kresowian.
Na uroczystości zaprasza Ewa Szakalicka koordynatorka Projektu Dzień Jedności Kresowian.


POWRÓT

25.08.2015

W dniu dzisiejszym Prezes Stowarzyszenia Józef Kulikowski odebrał od Prezydenta Białegostoku wspaniały prezent – 1000 szt. piórników.

Piórniki przekażemy ubogim dzieciom ze szkół województwa podlaskiego oraz dzieciom z Ukrainy, Litwy, Białorusi.


POWRÓT

22-23.08.2015

Tradycyjnie, już po raz 15-ty odbywał się nad Kanałem Augustowskim  festiwal kultury „Kanał Augustowski w Kulturze Trzech Narodów”.

Po raz drugi festiwal odbywał się na Białorusi nad śluzą Dąbrówka, a następnego dnia w Augustowie.

Stowarzyszenie Pomocy Rubież wspiera takie inicjatywy i imprezy. W obu częściach festiwalu uczestniczyły delegacje członków i wolontariuszy naszej organizacji. Zaproszenie przyjął również Tadeusz Chwiedź – Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków.

Będąc na Białorusi delegacja stowarzyszenia pojechała do Kalet, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobie poległych  we wrześniu 1939r. żołnierzy polskich oraz spotkać się z mieszkańcami Kalet.  Pomnik oraz odbudowana kaplica to przecież początek działalności Rubieży w latach 1992-1994, jeszcze jako społeczny komitet. Z mieszkańców tej wioski pozostało zaledwie ok. 10 osób, z tego większość  już nie wychodzi z domu. Można powiedzieć, że Kalety, przed II wojną światową ludna i znacząca wieś dziś zanika.

Przez te dwa dni można było zobaczyć wiele zespołów tanecznych i wokalnych  z Polski, Białorusi, Litwy. Można tez było uczestniczyć w imprezach towarzyszących sportowych, konkursach i zabawach.


POWRÓT

31.07.2015

Szkoła Podstawowa Nr 34 im. gen. J. Bema w Białymstoku przy udziale Stowarzyszenia Pomocy Rubież zorganizowała wypoczynek wakacyjny dla dzieci z polskich rodzin w Lidzie na Białorusi. Dzieci przebywały od 26.07 do 1.08.2015r. i w tym czasie zwiedziły Białystok, Supraśl, Wasilków oraz Warszawę.

Na zakończenie tygodniowego pobytu 31 lipca 2015r. odbyło się uroczyste zakończenie kolonii, dzieci przygotowały program artystyczny, a członkowie Stowarzyszenia wszystkim uczestnikom pobytu przekazali upominki jak: plecaki, koszulki, piórniki, portmonetki, książki i inne pamiątki z naszego województwa.

Dziękujemy dyrektorowi Szkoły Panu Jerzemu Bołtuciowi za wspaniały pomysł przyjęcia dzieci i pokazania im naszego pięknego kraju.

Prezes Stowarzyszenia Józef Kulikowski wyraził nadzieję, że i w przyszłym roku uda się nam zorganizować kolonie kolejnym grupom dzieci z Białorusi, Ukrainy, Litwy. Wszystko będzie zależało od hojności i pomocy ludzi dobrej woli, którzy takie wakacje pomogą sfinansować.


POWRÓT

21.07.2015
Komunikat prasowy opublikowany na prośbę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Dopalacze. Gdzie szukać pomocy? Najważniejsze numery telefonów.

W ostatnich dniach w kraju odnotowano wiele przypadków zatrucia narkotykami, tzw. dopalaczami. Do szpitali trafiły osoby z ostrym zatruciem organizmu. Apelujemy i ostrzegamy, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji. Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie. Sprzedając dopalacze – sprzedają śmierć!

Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia? Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji? Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami? Jesteś uzależniony? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy. Lista zostanie także przekazana do wszystkich resortów, urzędów wojewódzkich oraz powiatów.

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 20:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących dopalaczy.

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl. W 2014 roku 61 rozmów dotyczyło problemów z dopalaczami.

800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.


POWRÓT

13.07.2015

13 lipca 2015r. zarząd stowarzyszenia pojechał do Mrozów k/ Ełku, gdzie w ośrodku Leśny Dwór należącym do Biura Turystycznego Inwest Nord w Białymstoku odpoczywają na koloniach od 9 do 2107.2015r.  m.in. dzieci z Nowogródka na Białorusi.

Pobyt na koloniach był możliwy dzięki właścicielowi tego ośrodka, który ufundował pobyt grupie dzieci z polskich rodzin w Nowogrodku wspaniałe wakacje. Dziękujemy serdecznie Panu Włodzimierzowi Ciesłowskiemu, gdyż bez tej pomocy ani stowarzyszenie, ani tym bardziej rodzice dzieci nie byliby w stanie opłacić kosztów pobytu.

Dzieci przyjechały pod opieką siostry Letycji  ze zgromadzenia sióstr nazaretanek w Nowogródku, bardzo szybko zaprzyjaźniły się z koleżankami i kolegami z Polski ( na turnusie jest 129 osób),  korzystają z możliwości  nauki języka polskiego, wycieczek i wszystkich imprez przygotowywanych przez kadrę wychowawców oraz samych kolonistów.

Stowarzyszenie wszystkim uczestnikom kolonii przygotowało upominki w postaci: plecaków,  koszulek, książek, gier, piórników, portmonetek.

Uśmiechnięte twarze najlepiej świadczą, że pobyt w Polsce jest dobrym wypoczynkiem.


POWRÓT

17.06.2015

Wyższe Seminarium Duchowne w Grodnie w bieżącym roku obchodzi jubileusz 25 – lecia.

Uroczystości  odbywały się w dniu 17 czerwca 2015r.

W święcie Seminarium uczestniczył m.in. Marszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław Baszko oraz delegacja Stowarzyszenia w składzie Józef Kulikowski – Prezes i Bronisława Tomaszewska – Sekretarz.

Stowarzyszenie Pomocy Rubież z Wyższym Seminarium w Grodnie współpracuje prawie 20 lat. Wspieramy tę Uczelnię we wszystkich działaniach społecznych, a przede wszystkim  tych, które kierowane są na rzecz ubogich, niepełnosprawnych i dzieci.

Cieszymy się, że Uczelnia  rozwija się, ma wspaniałych absolwentów ( w tym trzech biskupów), wielu księży kształci się na polskich uczelniach, przede wszystkim na KUL w Lublinie.

Prezes Józef Kulikowski przekazał na ręce Rektora  ks. Romana Raczko pamiątkowy grawerton  wraz z życzeniami dalszych sukcesów i osiągnięć. Zapewnił, że nadal będziemy pomagać Alma Mater Grodnensis.

 Szczególne słowa uznania i podziękowania skierował  Prezes do Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza Metropolity Białorusi, założyciela Seminarium oraz Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Aleksandra Kaszkiewicza – Ordynariusza Diecezji Grodzieńskiej.

Otrzymaliśmy od Władz Seminarium podziękowanie na ręce  Prezesa Józefa Kulikowskiego za dotychczasową pomoc i wspieranie Uczelni, a do tego pamiątkowy album z historią powstania Seminarium i przedstawieniem dnia dzisiejszego Seminarium.

W czasie uroczystości wystąpił zespół młodzieżowy Grodzieńskie Słowiki.

W następnej kolejności wszyscy zebrani przeszli do Kościoła Bernardynów na mszę świętą, którą celebrował Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz.

Na zakończenie obchodów 25 –lecia Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz odsłonił i poświęcił tablicę pamiątkową poświęconą św. Janowi Pawłowi II.


POWRÓT

13-14.06.2015

W dniach 13-14 czerwca 2015r. na zaproszenie stowarzyszenia oraz księdza proboszcza dr Jerzego Żegaryna z Nowogródka przebywała na Białorusi grupa osób i przedstawicieli firm z województwa podlaskiego oraz Polski zainteresowanych działalnością Stowarzyszenia Pomocy Rubież skierowaną na Kresy, a szczególnie sprawą odbudowy klasztoru podominikańskiego w Nowogródku.

Wyjazd był finansowany przez każdego uczestnika osobiście.

Część z zaproszonych gości była po raz pierwszy na Białorusi. Pierwszy etap to oczywiście krótkie zwiedzanie Grodna, najważniejszych zabytków tego pięknego miasta nad Niemnem.

Grodno:
Następnie pojechaliśmy do Nowogródka. Na rogatkach miasta czekał już na nas ks. Jerzy Żegaryn  i razem z panią Jadwigą Sienkiewicz – Łysy oprowadzili gości po wszystkich zabytkach Nowogródka. Obejrzeliśmy zamek Mendoga i piękne widoki z Góry Zamkowej, kopiec i pomnik Mickiewicza, dworek Mickiewiczów, farę Witoldową.
Nowogródek:
Najwięcej czasu poświęciliśmy na odbudowywany klasztor podominikański. Zapoznaliśmy się z postępem prac, obejrzeliśmy zebrane materiały i wyposażenie. Z historią klasztoru oraz jego odbudowy od 2002 zapoznali gości: Józef Kulikowski – prezes stowarzyszenia, ks. dr Jerzy Żegaryn – proboszcz parafii p.w. św. Michała Archanioła w Nowogródku oraz Bronisława Tomaszewska – sekretarz stowarzyszenia. Wszystkich bardzo interesowała historia klasztoru oraz pomysł odbudowy i wykorzystania tego budynku na Centrum Edukacyjno-Turystyczne, które zapewniłoby noclegi dla wycieczek z Polski i nie tylko, a także wspaniałe centrum kultury polskiej. Na pewno zakres prac jest jeszcze znaczący, ale wszystko zależy od finansów. W tym miejscu apelujemy o pomoc, gdyż tylko dzięki ofiarności osób prywatnych i firm można będzie zakończyć inwestycję.
Zdjęcia:
Następny dzień poświęcony był zwiedzaniu dawnych siedzib rodu Radziwiłłów.
Około 25 km. od Nowogródka w Mirze znajduje się jeden z najstarszych zamków wybudowany na przełomie XVI-XVII wieku, odbudowany już w XXI wieku i w 2000r. wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Mir – zdjęcia:

Następnie pojechaliśmy do Nieświeża. Tam zwiedziliśmy kościół Bożego Ciała wzniesiony w latach 1584-93 fundatora Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła. W podziemiach  kościoła spoczywają zwłoki ponad 100  członków rodu Radziwiłłów. A następnie zwiedziliśmy zamek w Nieświeżu, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2005r., do 1939r. gniazdo rodowe Radziwiłłów. Zamek prezentuje się znakomicie, dwugodzinny spacer po pokojach i salonach zamkowych z opowieściami  przewodniczki o mieszkających tu w poprzednich wiekach członkach rodu Radziwiłłów na długo pozostanie w naszej pamięci, a zdjęcia tylko mogą zachęcić do obejrzenia tego zabytku na własne oczy.
Nieśwież
Wyjazd szlakiem Mickiewicza i rodu Radziwiłłów był bardzo interesujący i jeszcze bardziej utwierdzający nasze stowarzyszenie, że odbudowa klasztoru podominikańskiego w Nowogródku to bardzo istotne i ważne przedsięwzięcie dla polskiej kultury, historii i ukłon w stronę polskiej mniejszości na Białorusi.

POWRÓT

23.05.2015

W dniu 23.05. 2015.  w Słonimiu na Białorusi  odbył się  XI Festiwal Poloneza.  W przeglądzie udział wzięły nie tylko zespoły  białoruskie, ale także z Polski, Litwy i Ukrainy.

Na szczególną uwagę zasługiwał  zespół folklorystyczny „ Lechici ”, działający przy Miejskim Domu Kultury w Grodnie. Zaprezentował on widzom fragment widowiska obrzędowego pod tytułem  „ Polskie wesele na Kresach ”.

Inicjatorką Festiwalu i główną organizatorką  jest pani Leonarda Rewkowska, znana działaczka , od lat krzewiąca naszą narodową kulturę na całej Białorusi.

Stowarzyszenie Pomocy Rubież zawsze korzysta z zaproszenia i tym razem również delegacja w osobach: Lech Marek- wiceprezes oraz członkowie Jerzy Bołtuć i Roman Brodowski gościła w Słonimiu.

Lech Marek złożył w imieniu naszej organizacji na ręce twórczyni  Festiwalu Poloneza w Słonimiu  pani  Leonardy Rewkowskiej podziękowanie za jej wieloletnią pracę na rzecz Polaków mieszkających na Białorusi, przekazując równocześnie skromne upominki wraz z albumem fotograficznym , poświęconym  XX- leciu Rubieży.

Współorganizatorzy festiwalu – Władze Obwodu Grodzieńskiego,  Miasta Słonimia  oraz Dom Kultury w Słonimiu otrzymali  od Stowarzyszenia piękne albumy pokazujące przyrodę, zabytki i kulturę Podlasia.

Pan Roman Brodowski,  poeta i pisarz na stałe mieszkający w Berlinie przekazał organizatorom Festiwalu swoje najnowsze książki.


POWRÓT

18.05.2015

Stowarzyszenie Pomocy Rubież przy wsparciu Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku zorganizowało w dniu 18 maja 2015r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku  koncert charytatywny  „ Pomoc w odbudowie zabytkowego klasztoru w Nowogródku” połączony ze zbiórką pieniężną.

Zaplanowana zbiórka została zgłoszona do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji i uzyskała Nr 2015/1385/O.

Przygotowano również wystawę fotograficzną obrazującą na przestrzeni ponad 100 lat dzieje kościoła p.w. św. Michała Archanioła i klasztoru oo. Dominikanów w Nowogródku.

Koncert zaszczycili znamienici goście : Wojewoda Podlaski Andrzej Meyer , Marszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław Baszko  i członkowie Zarządu, Arcybiskup Jakub, biskup pomocniczy  Diecezji Białostockiej Henryk Ciereszko, przedstawiciele prezydenta Białegostoku, służby mundurowe, samorządowcy z województwa podlaskiego, leśnicy, podlaski biznes, organizacje społeczne, współpracujące ze stowarzyszeniem uczelnie i szkoły, członkowie, wolontariusze Rubieży  oraz grupa 49 mieszkańców Nowogródka, którzy mieli możliwość w ciągu dnia zwiedzić nasze miasto.

Z inicjatywą koncertu oraz dotychczasowymi działaniami stowarzyszenia przy odbudowie klasztoru w Nowogródku zapoznał  Józef Kulikowski – prezes Stowarzyszenia Pomocy Rubież.

Następnie Marszałek Województwa Mieszysław Baszko oraz Józef Kulikowski wręczyli  10 społecznikom z województwa podlaskiego statuetki z podziękowaniami za pracę społeczną oraz pamiątkowe albumy wydane z okazji 20 lecia Rubieży.

Z apelem o wpłaty do puszek na rzecz wyposażenia klasztoru w Nowogródku, który będzie Centrum Edukacyjno-Turystycznym zwrócili się: Bronisława Tomaszewska – sekretarz Rubieży oraz ks.dr Jerzy Żegaryn proboszcz parafii p.w. św.Michała Archanioła w Nowogródku.  Poinformowali oni, że każdy, kto wpłaci pieniądze na konto Stowarzyszenia Pomocy Rubież z adnotacją, że jest to darowizna na odbudowę klasztoru w Nowogródku otrzyma imienne podziękowanie z podpisem proboszcza i historią klasztoru.
W czasie przerwy zbiórkę prowadzili uczniowie Szkoły Policealnej Nr 1 Ochrony Zdrowia w Białymstoku i każdy wpłacający  jako podziękowanie otrzymywał znaczek z logo Rubieży, a goście mogli obejrzeć wystawę, dowiedzieć się więcej o inicjatywie i pracach przy odbudowie klasztoru.
W części artystycznej wystąpił Reprezentacyjny Zespół  Artystyczny Wojska Polskiego pod kierownictwem Adama Martina z nowym, wspaniałym programem rozrywkowym najpiękniejszych  fragmentów operetek i musicali.  Występ był zachwycający, a publiczność dziękowała za koncert na stojąco.

Po koncercie powołana komisja dokonała obliczenia zbiórki – w puszkach było 10.434,68 zł.

Dziękujemy wszystkim, którzy wrzucali pieniądze do puszek i apelujemy o wpłaty na konto Stowarzyszenia Pomocy Rubieży  darowizn z przeznaczeniem na klasztor w Nowogródku

Konto Nr: 51 1240 5211 1111 0000 4924 4733.


POWRÓT

15.05.2015

W maju b.r. przekazaliśmy do Caritas Diecezji Drohiczyńskiej nową odzież i obuwie dziecięce jako pomoc dla najuboższych rodzin objętych pomocą Caritas oraz na pamiątkę album prezentujący 20 lat działalności Stowarzyszenia  Pomocy Rubież.

Cieszymy się, że nasza darowizna była tak przydatna i pomogliśmy najuboższym, a o tym napisał do nas  Biskup Senior Antoni Dydycz.

W załączeniu

List z 15.05.2015r.


POWRÓT

10-13.04.2015

W dniach 10 i 13 kwietnia 2015 stowarzyszenie uczestniczyło w uroczystościach rocznicowych:

Dnia 10 kwietnia 2015r.  członkowie zarządu Jadwiga Ragiel i Krzysztof Łobacz w 5 rocznicy katastrofy smoleńskiej:

Dnia 13 kwietnia 2015r. delegacja stowarzyszenia w składzie: Jadwiga Ragiel, Krzysztof Łobacz, Jerzy Bołtuć oraz Sybiraczka Lilia Awier  uczestniczyli w uroczystościach rocznicowych zamordowania polskich żołnierzy w Katyniu.

Natomiast w dniu 12 kwietnia 2015r. delegacja stowarzyszenia w składzie Józef Kulikowski – prezes i Bronisława Tomaszewska – sekretarz na zaproszenie Burmistrza Knyszyna uczestniczyła w gali XIV Międzynarodowych Spotkań Wiosennego Kolędowania z „KONOPIELKĄ”.

W przeglądzie brały udział zespoły z Białorusi z Rejonu Grodzieńskiego, Litwy z Rejonu Wileńskiego, Polski z Województwa Podlaskiego i było to spotkanie z kultywowaną na naszych ziemiach tradycją wiosennego kolędowania.

Wszystkie zespoły prezentowały wysoki poziom, a najbardziej cieszyło to, że tak dużo młodych ludzi uczestniczyło w prezentacji tradycji regionalnych.


POWRÓT

04.03.2015

Ponad 180 rzemieślników z Białorusi i Ukrainy uczestniczyło w tegorocznym Jarmarku Kaziukowym, który odbył się w Grodnie 4 marca. Tradycja jarmarków, organizowanych na św.Kazimierza, ma już 400 lat i wywodzi się z Wilna.

W uroczystym otwarciu jarmarku uczestniczył przedstawiciel Stowarzyszenia Pomocy "Rubież" Lech Marek, który wręczył wicemer Grodna, pani Zoji Kuleszy pamiątkowy album, wydany z okazji 20-lecia Stowarzyszenia.

Mimo prawdziwie zimowej pogody mieszkańcy stolicy Grodzieńszcyzny licznie odwiedzali stoiska biorących udział w imprezie twórców ludowych i rzemieślników.


POWRÓT

22.01.2015

W tym dniu gościliśmy delegację z Rejonu Wileńskiego na Litwie. Przyjechali do nas Marek Pszczołowski – dyrektor polskiej szkoły w Zujunach,  Marian Zurowicz – działacz polskich organizacji oraz Małgorzata Jabłońska, nauczycielka z Polski pracująca na Litwie. Goście opowiedzieli o swojej pracach, sukcesach i problemach.

Zarząd stowarzyszenia przygotował sporo darów jak: pomoce szkolne, książki, słowniki, zabawki, firanki do szkoły oraz nową odzież najbiedniejszym i potrzebującym.

Szkoła w Zujunach wymaga znaczącego wsparcia  zarówno w wyposażeniu w nowoczesne pomoce szkolne, jak i przeprowadzeniu remontu. Uzgodniono dalszą współpracę i na pewno stowarzyszenie będzie starało się pomagać tej polskiej szkole.

Otrzymaliśmy też zdjęcia ze szkoły w Zujunach z naszymi darami.


POWRÓT

20.01.2015
Tego dnia przekazywaliśmy pomoc charytatywną do Bielska Podlaskiego. Była to odzież dla dzieci i dorosłych oraz obuwie dziecięce.

POWRÓT


02.01.2015
Członkowie zarządu Bronisława Tomaszewska i Lech Marek byli gośćmi Polskiego Radia Białystok i dzielili się informacjami o pracy stowarzyszenia w ciągu ostatnich 20 lat.

POWRÓT