AKTUALNOŚCI - KALENDARIUM - 2014

29.12.2014

Ostatni raz w bieżącym roku przyjechał do nas z Lich w Niemczech Pan Günter Kirschbaum i przywiózł wózki, chodziki, krzesła  sanitarne, materace.  Wszystko w bardzo dobrym stanie i bardzo przydatne dla naszych placówek służby zdrowia.

Podziękowaliśmy za dar, złożyliśmy życzenia noworoczne.

Na zakończenie zrobiliśmy kilka zdjęć na pamiątkę.

POWRÓT


24.12.2014
Podziękowania Burmistrza Goniądza i Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Goniądzu za okazaną pomoc.

POWRÓT


18.12.2014
Podziękowanie Wójta Gminy Poświętne za okazaną pomoc.

POWRÓT


15.12.2014

15 grudnia 2014r. odbyło się doroczne spotkanie opłatkowe Stowarzyszenia Pomocy Rubież, na które przybyło ponad 100 gości, a wśród nich Marszałek Województwa Podlaskiego i jednocześnie członek Stowarzyszenia  Pan Mieczysław Baszko, p.o. Wojewody Podlaskiego Pan Wojciech Dzierzgowski, Jego Ekscelencja ksiądz biskup Aleksander Kaszkiewicz z Grodna, Konsul Generalny RP w Brześciu Pani Anna Nowakowska, Konsul Generalny RP w Grodnie Pan Andrzej Chodkiewicz, Rektor Wyższego Katolickiego Seminarium Duchownego w Grodnie  ks. dr Roman Raczko, przedstawiciele Diecezji Białostockiej, Diecezji Białostocko-Gdańskiej, członkowie i wolontariusze, darczyńcy i przyjaciele wspierający swoją pracą, darami działalność organizacji.

Spotkanie opłatkowe było jednocześnie  pierwszym podsumowaniem pracy Stowarzyszenia w 2014r. i  Prezes Stowarzyszenia Józef Kulikowski mógł podziękować obecnym za ich społeczne zaangażowanie, dostrzeganie potrzeb innych i po prostu za dobre i gorące serca.

Zapewnił także, że Stowarzyszenie w przyszłym roku będzie nadal prowadzić szeroką pomoc charytatywną na rzecz najuboższych mieszkańców naszego województwa oraz stale pomagać naszym Rodakom na Kresach.

Na spotkanie zaproszono młodzież z Białostockiego Studia Piosenki Jerzego Tomzika i dzięki temu mogliśmy wysłuchać przepięknego koncertu kolęd znanych od lat, a także tych najnowszych w przepięknym wykonaniu.

POWRÓT


05.11.2014

W bieżącym roku Stowarzyszenie Pomocy Rubież po raz kolejny przekazało sprzęt medyczny szpitalowi w Dąbrowie Białostockiej.

Poprzednio były to łóżka, które znalazły się już na oddziałach szpitalnych, a część z nich będzie pomocna w wyposażeniu Hospicjum w Suchowoli. 5 listopada b.r. przekazaliśmy chodziki, wózki, fotele.  Jednocześnie mogliśmy bliżej zapoznać się z funkcjonowaniem szpitala, z jego personelem, poznać problemy i zadania tej placówki medycznej. 

Cieszymy się, że nasza pomoc w postaci sprzętu z Niemiec w znaczący sposób poprawia warunki pobytu chorych w szpitalu.

POWRÓT


30.10.2014

Zrealizowano przy wsparciu finansowym

Urzędu Marszałkowskiego 

Województwa Podlaskiego w Białymstoku

30 października 2014r. w Miejsko-Gminnym  Centrum  Kultury w Choroszczy otwarta została wystawa  fotograficzna „ Z wysokości spogląda Pan…” prezentująca kapliczki i krzyże nadnarwiańskie oraz z Białorusi Zachodniej i Polesia.

Autorami zdjęć są: Mariusz Piotrowski z Białegostoku, Valery Vedrenko  z Mińska, Nataliya Dorosz z Grodna.

Jest to drugi etap  projektu realizowanego przez Stowarzyszenie wspólnie z Gminą Choroszcz.  Pierwsza wystawa miała miejsce w Grodnie od 14 maja 2014r. a obecnie można te piękne zdjęcia oglądać w Choroszczy do 20 listopada 2014r.

Wystawę otworzyli Burmistrz Choroszczy Jerzy Ułanowicz oraz Prezes Stowarzyszenia Pomocy Rubież Józef Kulikowski.

Niestety nie dojechali artyści i goście z Grodna z przyczyn od nich niezależnych (ogromna kolejka  na przejściu granicznym).  

Utrwalone na zdjęciach w ostatnich dwóch latach krzyże i  kapliczki tylko w taki sposób mogą pozostać w naszej pamięci, gdyż czas obchodzi się z nimi okrutnie, a fotografia pozwala uchwycić ich urok, piękno, kunszt, a także miejscowe zwyczaje i tradycje. 

Serdecznie zapraszamy na  wystawę.

POWRÓT


24.10.2014

W dniu dzisiejszym Zarząd Stowarzyszenia uczestniczył w uroczystości 35 - lecia Szkoły Podstawowej Nr 34 im. gen. Józefa Bema w Białymstoku.

Ze Szkołą tą współpracujemy od kilku lat i z całego serca gratulujemy  Jubileuszu i dotychczasowych osiągnięć.

POWRÓT


23.10.2014

W dniu 23 października 2014r. otrzymaliśmy kolejne dary z Niemiec.

Jak zawsze przywiózł je pan Günter Kirschbaum. Były to wózki, chodziki, fotele sanitarne, materace.

POWRÓT


7 i 10-10-2014

Stowarzyszenie rozpoczęło przekazywanie otrzymanej z Izby Celnej w Białymstoku odzieży. 

W dniu 7 października 2014r. darowiznę odebrał Wójt Gminy Poświętne, a w dniu 10 października 2014r. Wójt Gminy Turośń Kościelna.

Do obu gmin pojechały setki spodni, spódnic, bluzek, koszul,  T-shirtów, kurtek  i innej odzieży dla kobiet, dzieci, mężczyzn.

W najbliższych dniach przekażemy również pomoc ubogim mieszkańcom z Białorusi.

POWRÓT


27-09-2014

W dniu dzisiejszym przekazaliśmy pomoc humanitarną na Ukrainę  za pośrednictwem Fundacji Charytatywnej Matki Boskiej Nieustającej Pomocy we Włodzimierzu Wołyńskim.

W transporcie była odzież dziecięca, damska, męska  oraz ok. 450 kg trwałej żywności. Samochód wyjechał wypełniony „po brzegi”.

Żywność i odzież trafiła m.in. do domu opieki osób niepełnosprawnych we Włodzimierzu Wołyńskim i tak dziękują nam młodzi mieszkańcy tej placówki

POWRÓT


26-09-2014

Tablica okolicznościowa  20 lat

Ponad 700 gości  w piątkowy wieczór, 26 września 2014r, zapełniło obszerną widownię Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, przyjmując zaproszenie na uroczysty koncert z okazji 20-lecia Stowarzyszenia Pomocy Rubież.
W inaugurującej to, tak ważne dla naszej organizacji wydarzenie, części oficjalnej, po wystąpieniu prezesa Stowarzyszenia, Józefa Kulikowskiego, działacze, przyjaciele i sponsorzy Rubieży otrzymali odznaczenia państwowe, pamiątkowe statuetki , Odznaki Honorowe Stowarzyszenia i dyplomy .
Nie zabrakło też wyrazów uznania ze strony władz samorządowych i państwowych Województwa Podlaskiego, a także władz miasta Białegostoku.

Otrzymaliśmy wiele grawertonów, dyplomów, listów  z podziękowaniami za dotychczasową społeczną pracę i życzeniami dalszego jej kontynuowania. 

 

Mieliśmy także przyjemność odczytania ze sceny Opery licznych listów gratulacyjnych- zarówno z Polski, jak i krajów do których w ciągu tych dwudziestu lat docierała i nadal dociera nasza pomoc- m.in. z Białorusi i Ukrainy.

  Po części oficjalnej członkowie Rubieży i jej goście obejrzeli, trwający blisko półtorej godziny, koncert Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, w którym ponad stu artystów przedstawiło nie tylko tradycyjne polskie pieśni i piosenki wojskowe, lecz także znane standardy ze światowych musicali.

A wcześniej pan Kazimierz Ołtarzewski, białostoczanin, kierownik Zespołu, który   właśnie obchodzi 50 lecie pracy artystycznej otrzymał od Marszałka Województwa Podlaskiego grawerton z podziękowaniem za swoją wspaniałą pracę:

Po koncercie z radością i dumą przyjmowaliśmy życzenia kolejnych tak owocnych dwudziestu lat działalności. My z kolei dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przez te lata byli z nami.

Szczególnie gorąco dziękujemy Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego, który był współorganizatorem naszego święta i patronował uroczystości.

Dziękujemy również Wojewódzkiemu Ośrodkowi Animacji Kultury w Białymstoku, który  od wielu lat pomaga naszemu stowarzyszeniu i również w bieżącym roku  zapewnił nam wsparcie organizacyjne i finansowe.

POWRÓT


23-09-2014

W bieżącym roku po raz drugi otrzymujemy pomoc z Niemiec . Tym razem są to łóżka. W pierwszej kolejności trafiły one do Hospicjum Dom Opatrzności Bożej w Białymstoku, a kolejne do szpitali w Województwie Podlaskim.

Dziękujemy naszym przyjaciołom z Lich w Niemczech, a przede wszystkim panu Günterowi Kirschbaumowi.

POWRÓT


03-09-2014

3 września 2014r.  w Szkole Polskiej działającej przy Ambasadzie Polskiej w Berlinie odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2014/2015.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele ambasady, kościoła, oraz  pełnomocnik Stowarzyszenia Pomocy Rubież Roman Brodowski , który przekazał w obecności  uczniów, rodziców oraz pracowników ambasady  na ręce kierownika placówki pani Marii Jende  dar od Rubieży w postaci kilkuset książek  w języku polskim do nauki różnych przedmiotów.

W czasie tej uroczystości  Roman Brodowski zapoznał zebranych z  dwudziestoletnim dorobkiem naszego Stowarzyszenia, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy i zaangażowania  środowisk polonijnych z Berlina na rzecz naszych  Rodaków z Kresów.

Na zakończenie głos zabrała kierownik Szkoły, która dziękując serdecznie za otrzymane książki , przekazała w imieniu dzieci  oraz pracowników Szkoły najlepsze życzenia wszystkim członkom i wolontariuszom Stowarzyszenia Pomocy Rubież z okazji naszego jubileuszu.

Zarówno kierownictwo szkoły jak  przedstawiciel Stowarzyszenia  wyrazili chęć dalszej współpracy.

 

POWRÓT


01-09-2014

W dniu dzisiejszym po raz pierwszy przekazaliśmy sprzęt medyczny z Niemiec  do Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży.

Wózki, chodziki, krzesła sanitarne odebrała pani dr  Hanna Majewska –Dąbrowska , zastępca dyrektora.

Zarząd stowarzyszenia na pewno będzie starał się  w miarę możliwości i otrzymywanych darowizn pomagać szpitalowi w Łomży.

POWRÓT


23-24.08.2014

W dniach 23 i 24 sierpnia 2014r. odbywał się już 14-ty Festiwal „Kanał Augustowski w Kulturze Trzech Narodów”.

W tym roku po raz pierwszy jako festiwal międzynarodowy, gdyż spotkania zespołów artystycznych z Polski, Białorusi, Litwy w drugim dniu festiwalu odbywały się w Augustowie.

Tradycyjnie, Stowarzyszenie Pomocy Rubież przyjeżdża na prezentację dorobku artystycznego nad Kanał Augustowski na śluzę w Dąbrówkach, a w drugim dniu  członkowie, wolontariusze, przyjaciele wybrali się do Augustowa.

Od wielu lat też zawsze w czasie tych spotkań pada deszcz, ale w pierwszym dniu były to tylko opady przelotne, natomiast w Augustowie, które to miasto znakomicie przygotowało się do przyjęcia gości deszcz padał nieprzerwanie.   Publiczność jednak była, pod parasolami, w płaszczach przeciwdeszczowych, a występy jak zawsze, zarówno w Dąbrówce jak i w Augustowie znakomite.

Gratulujemy władzom samorządowym Augustowa zorganizowania po raz pierwszy w pięknym amfiteatrze koncertu i mamy nadzieję, że nawiązana współpraca kulturalna  pomiędzy trzema państwami połączonymi Kanałem Augustowskim  będzie się rozwijała.

POWRÓT


21-08-2014

Po kilkumiesięcznej nieobecności spowodowanej chorobą przyjechał do Białegostoku z transportem darów Günter Kirschbaum z Lich w Niemczech.

Przywiózł wózki inwalidzkie różnego typu, chodziki, krzesła sanitarne.

Zapowiedział też, że czyni starania o dalszy sprzęt medyczny, a przede wszystkim łóżka.

POWRÓT


18-08-2014

W sierpniu b.roku dzięki naszym przyjaciołom  Państwu Magdalenie i Krzysztofowi Sawickim Stowarzyszenie Pomocy Rubież dotarło do dalekiej Gruzji.

 W drugiej połowie sierpnia do miejscowości Kacheti w Gruzji, gdzie w trudnych warunkach w polskiej szkole uczy się blisko 40-ścioro dzieci polskiego pochodzenia w wieku od 7 do 18 lat, dojechał  transport  dwustu podręczników, podarowanych tej placówce przez  nasze stowarzyszenie.

Książki zawieźli do tej odległej gruzińskiej miejscowości sympatycy i przyjaciele  naszej organizacji,  białostoccy naukowcy Magdalena i Krzysztof Sawiccy.

 Mamy nadzieję, że Rubież będzie nadal pomagać polskim dzieciom w Gruzji, bowiem na spotkaniu w polskiej ambasadzie w Tbilisi obiecano, że polska placówka dyplomatyczna pomoże nam dwa razy w roku przekazywać kolejne podręczniki do nauki języka polskiego do Kacheti.

Tak więc lista krajów, w których działa nasze Stowarzyszenie poszerzyła się o odległą, a przecież tak nam bliską Gruzję.

POWRÓT


17-18.06.2014

W dniu 17 czerwca 2014r. Stowarzyszenie Pomocy Rubież odebrało z magazynu Izby Celnej w Bobrownikach różnego typu odzież dla dorosłych i dzieci oraz letnie sandałki dziecinne. Łącznie otrzymaliśmy ok. 1,5 tony nowej odzieży ( spodnie, kurtki, spódnice, bluzki, T-shirty, koszule, garsonki, kamizelki  oraz sandałki dziecinne). Odzież oraz obuwie  zostały zatrzymane na granicy przez polskich celników, a następnie po wszystkich długich procedurach zostały przekazane na cele społeczne m.in. dla organizacji pożytku publicznego.

Już następnego dnia tj. 18 czerwca 2014r. przekazywaliśmy odzież i obuwie do trzech gmin. Do Sokółki, Nowego Dworu i Szudziałowa, a pomoc ta trafi za pośrednictwem Stowarzyszenia „Kładka”  z Sokółki  oraz gminnych ośrodków pomocy społecznej do najuboższych mieszkańców województwa podlaskiego.

Wyrażamy ogromną radość i podziękowanie Izbie Celnej  w Białymstoku za otrzymaną darowiznę, która na pewno będzie bardzo dobrze wykorzystana.

POWRÓT


05.06.2014

5 czerwca 2014r. na zaproszenie Diecezji Grodzieńskiej i Parafii Katolickiej p.w. św.Michała Archanioła w Nowogródku delegacja stowarzyszenia i goście na czele z Mieczysławem Baszko – wicemarszałkiem Województwa Podlaskiego oraz dyrektorzy, prezesi, właściciele firm, które wspierają odbudowę klasztoru podominikańskiego w Nowogródku odwiedzili to piękne miasteczko.

W Grodnie odbyło się na terenie Wyższego Seminarium Duchownego spotkanie z ks. biskupem Józefem Staniewskim oraz krótkie zwiedzanie centrum miasta, a następnie delegacja udała się do Nowogródka.

Delegację z Białegostoku przyjął pan A.Markiewicz – burmistrz. Opowiedział o dzisiejszym mieście i bardzo zachęcał do odwiedzin i dłuższego pobytu na Ziemi Nowogródzkiej.

Następnie zwiedziliśmy kościół farny, kościół parafialny pw. Św. Michała Archanioła oraz odbudowywany klasztor.  Mogliśmy obejrzeć wykonane już i dostarczone do montażu ponad 100 drzwi do wszystkich pomieszczeń oraz zapoznać się z bieżącymi pracami budowlanymi wewnątrz jak i na zewnątrz obiektu.

Na zakończenie zwiedziliśmy muzeum Adama Mickiewicza, ruiny zamku, odbyliśmy spacer po  coraz ładniejszym i zagospodarowanym centrum Nowogródka.

POWRÓT


17.05.2014

W Słonimiu po raz 10-ty odbył się Festiwal POLONEZ. Impreza zainicjowana przed 10 laty stała się wizytówką miasta.

W b.r. przyjechały zespoły z Polski, Litwy i Białorusi.

Stowarzyszenie Pomocy Rubież zapraszane jest co roku i widzimy jak ta kulturalna impreza rozwija się i czeka na nią całe miasto. Na początku wszystkie zespoły maszerują przez miasto, a następnie odbywa się przegląd  w miejscowym domu kultury.

W b.r. koncert laureatów i wręczanie nagród odbywało się w przy ładnej pogodzie w amfiteatrze.

W tegorocznym Festiwalu uczestniczyła delegacja Rubieży  w składzie Lech Marek i Jerzy Bołtuć.

POWRÓT


14.05.2014

  Zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku

 

Stowarzyszenie Pomocy Rubież przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku i we współpracy z Gminą Choroszcz oraz Galerią U Majstra w Grodnie zorganizowało wystawę fotograficzną pt. „ Z wysokości spogląda Pan….”, której uroczyste otwarcie odbyło się 14 maja 2014r w Grodnie.

Wystawa prezentuje tradycyjne krzyże i kapliczki nadnarwiańskie, a także z Grodzieńszczyzny i Polesia na Białorusi.

Na wystawie można oglądać zdjęcia Mariusza Piotrowskiego z Białegostoku, autora albumu pod tym samym tytułem co wystawa i właśnie ten album był podstawą pokazania pamiątek sakralnych z naszego rejonu.

Są też zdjęcia artystów z Białorusi:

  • Valerego Vedrenko, artysty fotografa z Mińska, uznanego i cenionego fotografika, którego prace znajdują się w wielu galeriach, a także w Muzeum Historycznym Białorusi

  • Natalii Dorosz – dziennikarki i fotografa z Grodna, autorki zdjęć z południowo – wschodnich terenów Białorusi, gdzie obok chrześcijaństwa do dziś są żywe pogańskie zabobony.

 

Stowarzyszenie Pomocy Rubież chcąc przybliżyć i pokazać podlaskie krzyże i kapliczki zaproponowało władzom Gminy Choroszcz oraz grodzieńskiej Galerii U Majstra wspólny projekt, który następnie został zgłoszony do konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski  Województwa Podlaskiego. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu można było przystąpić do realizacji.

W pierwszym etapie została otwarta wystawa w Grodnie ( będzie czynna do końca maja b.r.), a jesienią 2014r. w drugim etapie wystawa będzie gościła w Gminno-Miejskim Centrum Kultury w Choroszczy.

Jako uzasadnienie takiej tematyki wystawy najlepiej zacytujemy słowa Anny Grabowskiej ze wstępu do albumu Mariusza Piotrowskiego „Z wysokości spogląda Pan…”:

„Tradycyjne krzyże i kapliczki to unikalne ludowe budowle sakralne, które łączą w sobie elementy rzeczywistej sztuki architektonicznej, malarstwa, rzeźby oraz rzemiosła stolarskiego i kowalskiego. Stawiano je z wdzięczności za nieoczekiwaną łaskę, za uchronienie od pomoru, głodu lub innej klęski, za wysłuchanie próśb, jako ofiarę dziękczynną za wybawienie z niebezpieczeństwa oraz w pokucie za ciężkie grzechy”.

 

Na otwarcie wystawy w Galerii U Majstra   przybyło wielu gości, a  m.in. pracownicy Konsulatu Generalnego RP w Grodnie,  przedstawiciel Kurii Biskupiej w osobie proboszcza Katedry Grodzieńskiej,  kierownictwo Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi,  delegacja pracowników i społeczników z Choroszczy, artyści i dziennikarze z Grodna,  bardzo liczne grono Polaków zamieszkujących w Grodnie,  a przede wszystkim autorzy zdjęć i organizatorzy wystawy.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Józef Kulikowski – prezes stowarzyszenia  oraz Ałła Matuk z Galerii u Majstra. O swoich zdjęciach i zainteresowaniu tematyką opowiadali autorzy, a na pewno  miłą pamiątką z wystawy była możliwość otrzymania albumu Mariusza Piotrowskiego z jego dedykacją.

 

POWRÓT


07.05.2014

W dniu 7 maja 2014 delegacja stowarzyszenia w osobach Józef Kulikowski –prezes i Bronisława Tomaszewska – sekretarz uczestniczyła, na zaproszenie Pani Anny Nowakowskiej Konsula Generalnego RP w Brześciu w obchodach Święta  3 Maja w tym mieście.

Na uroczystości do konsulatu przybyli przedstawiciele polskich organizacji z całego obwodu brzeskiego, duchowieństwo, a także miejscowe władze. Mogliśmy wysłuchać piękne zaśpiewanych przez polskie zespoły  pieśni i piosenek patriotycznych, a nawet wspólnie je śpiewać.  Była to też możliwość spotkania naszych wieloletnich znajomych  z Brześcia, Pińska, Kobrynia, Baranowicz, a przede wszystkim  spotkaliśmy się z kombatantami i Sybirakami, którzy przyjeżdżają do Białegostoku na Marsze Polskiego Sybiru.

POWRÓT


04.05.2014

4 maja 2014r. w Grodnie odbywały się uroczystości 20-lecia pracy charytatywnej CARITAS  Diecezji Grodzieńskiej.

Z CARITAS Stowarzyszenie Pomocy Rubież współpracuje od bardzo wielu lat. Przekazujemy w miarę naszych możliwości dary dla najbardziej potrzebujących i  bardzo doceniamy ich pracę na rzecz najbiedniejszych, chorych, niepełnosprawnych ludzi i na dowód przekazaliśmy pamiątkowy grawerton.

W tym pięknym święcie udział brała nasza delegacja w składzie: Józef Kulikowski – prezes, Jadwiga Ragiel i Lech Marek –wiceprezesi.

Miło nam, że  władze CARITAS doceniły naszą pomoc i serdecznie dziękujemy za dyplom i piękne wydanie książki o kościołach katolickich na grodzieńszczyźnie.

POWRÓT


06.04.2014

W dniach 4 i 5 kwietnia 2014r. członkowie i wolontariusze stowarzyszenia uczestniczyli w tradycyjnej Wielkanocnej Zbiórce Żywności.

Uczniowie zebrali w 5 sklepach  Białegostoku 750 kg trwałej żywności, która przeznaczona zostanie najuboższym mieszkańcom naszego miasta i województwa.

Dziękujemy mieszkańcom Białegostoku za okazaną pomoc.

POWRÓT


14.03.2014

W dniach od 11 marca do 14 marca 2014r. przekazywaliśmy do współpracujących z nami szkół otrzymaną  w grudniu 2013r. z Izby Celnej nową odzież, a także obuwie i inne artykuły uzyskane wcześniej od firm i instytucji jako darowizny.

Pomoc trafi do dzieci, młodzieży i całych rodzin znajdujących się w ciężkich warunkach finansowych lub  rodzin wielodzietnych.

 

POWRÓT


01.03.2014

1 marca 2014r. w Lidzie odbyło się spotkanie polskich zespołów artystycznych z całej Białorusi, a okazją  było podsumowanie 25 – lecia działalności  organizacji zrzeszających polską mniejszość na Białorusi.

W tych uroczystościach uczestniczyła delegacja Stowarzyszenia Pomocy Rubież oraz delegacja Szkoły Podstawowej Nr 34 im. gen. Józefa Bema w Białymstoku.  Stowarzyszenie Pomocy Rubież reprezentowali: Lech Marek – wiceprezes, Jadwiga Ragiel – wiceprezes,  Roman Brodowski, członek stowarzyszenia i jednocześnie nasz przedstawiciel w Niemczech, Jerzy Bołtuć – członek stowarzyszenia i jednocześnie dyrektor szkoły.

Spotkanie połączone było z   występami zespołów tanecznych, wokalnych, solistów i chórów kultywujących  polską kulturę.

Kilkugodzinny spektakl był bardzo ciekawy, profesjonalny i pełen patriotycznych akcentów.

Jako wyraz uznania delegacja stowarzyszenia przekazała działaczom polskim z Lidy grawerton z podziękowaniem za zorganizowanie takiego spotkania i pamięć o polskich korzeniach.

Najlepiej można ocenić jak ciekawe i atrakcyjny było to spotkanie na zdjęciach zrobionych przez naszego przyjaciela z Niemiec pana Stefana Dybowskiego.

POWRÓT


20.02.2014

W dniu 20 lutego 2014r. przekazaliśmy do Szpitala Ogólnego im. dr Witolda Ginela w Grajewie chodziki, balkoniki, fotele, szafki oraz koce.

Cieszymy się, że mogliśmy pomóc następnemu szpitalowi w województwie podlaskim.

POWRÓT


01.02.2014

1 lutego 2014r. w Grodnie odbył się ingres księdza biskupa Józefa Staniewskiego – dotychczasowego Rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Grodnie.

W uroczystej mszy świętej udział wzięła delegacja stowarzyszenia w składzie Józef Kulikowski – Prezes i Bronisława Tomaszewska – Sekretarz.

Władze samorządu województwa podlaskiego reprezentował Mieczysław Baszko – Wicemarszałek,  a podlaski biznes – Witold Karczewski, Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku.

Nowo mianowanemu biskupowi pomocniczemu Diecezji Grodzieńskiej Józefowi Staniewskiemu przekazaliśmy gratulacje i życzenia w dalszej  pracy na rzecz społeczności katolickiej na Białorusi.

POWRÓT


30.01.2014

W ostatnich dniach 2013r. zapadł wyrok Wileńskiego Sądu Okręgowego w sprawie dwujęzycznych (litewskich i polskich) tablic z nazwami ulic i miejscowości , gdzie Polacy stanowią większość mieszkańców.  Chodziło o to, że dyrektorzy administracji  nie dopilnowali zdjęcia tablic z polskimi nazwami z domów i prywatnych posesji.

Nałożone kary pieniężne są bardzo wysokie -  12.500 Euro.

Temat ten poruszany był w mediach, a ponieważ od lat utrzymujemy kontakty z Polakami z Litwy to i do nas zwrócili się oni  o pomoc.

Stowarzyszenie Pomocy  RUBIEŻ  skierowało więc apel  do samorządowców podlaskich, firm, instytucji o pomoc naszym Rodakom. Miło jest nam, że ten spontaniczny apel spotkał się z dobrym przyjęciem i są dokonywane wpłaty na konto Wileńskiego Rejonowego Oddziału Związku Polaków na Litwie.

Jako stowarzyszenie przekazaliśmy również pomoc finansową w kwocie 1500zł. Wspieranie   Rodaków  z Litwy jest naszym statutowym obowiązkiem  i w tak trudnej sytuacji  w jakiej się znaleźli Polacy należało podjąć uchwałę o pomocy finansowej.

 

Dla chętnych, którzy zechcą pomóc  podajemy dane w/w konta:

Wileński Rejonowy Oddział Związku Polaków na Litwie

Kod organizacji: 186485331

Konto: Bank DNB Lietuva, NIP 40100

Rachunek: LT09 4010 0510 0181 1612

Dopisek: „SOLIDARNOŚĆ”

POWRÓT