AKTUALNOŚCI - KALENDARIUM - 2013

20.12.2013
 
Członkowie zarządu stowarzyszenia Lech Marek i Krzysztof Łobacz zawieźli do Suwałk do Wojewódzkiego Szpitala im. L. Rydygiera: chodziki / balkoniki 10 szt. oraz 15 foteli sanitarnych.
Była to pierwsza nasza pomoc to tej placówki medycznej. Dary pochodzą z Niemiec, a pomoc podlaskim szpitalom stała się już stałym celem naszej organizacji.
Wyjazd do Suwałk połączony został z odbiorem z Oddziału Celnego w Suwałkach nowej odzieży jak np. spodnie, spódnice, koszule jeansowe, kurtki, bluzki itp. Otrzymaliśmy ponad 2 tony tej odzieży.
Odzież będziemy sukcesywnie przekazywać w 2014r. jako pomoc charytatywną najuboższym za pośrednictwem współpracujących z nami szkół, domów dziecka, domów pomocy.
Serdecznie dziękujemy Izbie Celnej w Białymstoku za tak wspaniały dar.
 

 

POWRÓT

 


 
18.12.2013
 
We środę, 18 grudnia 2013 przekazywaliśmy paczki z żywnością do współpracujących z nami szkół.
Żywność pochodziła zarówno ze Świątecznej Zbiórki Żywności jak i Banku Żywności z tzw. pomocy Unii Europejskiej dla najuboższych.
Przekazaliśmy 1600 kg trwałej żywności dla 100 osób, a więc jedna paczka to 16 kg, a jest w niej m.in. mąka, cukier, kasze, konserwy, dżemy, koncentrat, makaron, ciastka, groszek, słodycze.
 

 

POWRÓT

 


 
13.12.2013
 

13 grudnia 2013 roku w Bibliotece Miejskiej im. Karskiego na Nowym Zamku w Grodnie, odbyło się uroczyste przekazanie dla tejże placówki  darowizny od naszego stowarzyszenia w postaci kilkuset egzemplarzy książek – literatury światowej i polskiej.  Darowiznę   na ręce dyrektora placówki przekazał wiceprezes Stowarzyszenia Pomocy Rubież Lech Marek wspólnie z  Romanem Brodowskim, członkiem stowarzyszenia mieszkającym w Berlinie, który jest naszym pełnomocnikiem na Niemcy.  

     Uroczystość przekazania książek połączona była z corocznym, tradycyjnym już międzynarodowym spotkaniem literatów kultury słowiańskiej organizowanym przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego w Grodnie, na które zaproszony został właśnie Roman Brodowski – poeta, pisarz, dziennikarz.

Roman Brodowski na co dzień mieszka w Berlinie i reprezentuje tamtejszą Polonię. Na stałe współpracuje z prasą polonijną np.  miesięcznik „Kontakty”  wydawany w Berlinie, czy też polonijny bawarski miesięcznik  „ Po- prostu”.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich Grodna, organizacji społecznych, kulturalnych oraz pisarze z Rosji, Białorusi, Ukrainy i Polski. Każdy prezentował swoje najnowsze utwory i wydania książkowe.

Na zakończenie spotkania,  w imieniu pracowników biblioteki oraz własnym za wzbogacenie księgozbioru, podziękowania dla Stowarzyszenia Rubież wraz z życzeniami z okazji Świąt Bożego Narodzenia złożyła dyrektor placówki pani Lidia Malcewa.  Jak powiedziała – szczególną radość sprawiła jej  podarowana przez Stowarzyszenie Rubież, sześćdziesięciotomowa seria wydawnicza ukazująca dorobek literatury światowej, co w dzisiejszych czasach stanowi niejako rarytas bibliofilski. Miłe słowa pod naszym adresem padły też z ust przedstawiciela administracji Grodna.

 
   
   
 

POWRÓT

 

 
06.12.2013
 

6 grudnia 2013r. nastąpiło uroczyste otwarcie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im.  J. Śniadeckiego w Białymstoku.

W wyposażeniu tej placówki uczestniczyło Stowarzyszenie Pomocy Rubież i było to najważniejsze zadanie 2013r.

Zakład mieści się w budynku przy ul. Wołodyjowskiego ( dawne oddziały  chirurgii pediatrycznej Szpitala Wojewódzkiego). 

Zarząd Województwa Podlaskiego zapewnił środki finansowe na remont i modernizację budynku oraz zakup sprzętu medycznego, rehabilitacyjnego,  natomiast Stowarzyszenie Pomocy Rubież  dzięki  wieloletniej i dobrej współpracy z niemiecką organizacją charytatywną  i ogromnemu osobistemu zaangażowaniu pana Güntera Kirschbauma  mogło przekazać komplet 75 łóżek , materacy i szafek przyłóżkowych,  a także chodziki, fotele sanitarne, szafki pielęgniarskie. Natomiast dzięki białostockim i podlaskim firmom oraz osobom prywatnym, czyli sponsorom i dobrodziejom mogliśmy również zapewnić pełne wyposażenie w koce, pościel, poduszki.

W urządzanie i przygotowywanie Zakładu włączyli się członkowie Rubieży, wolontariusze  m.in. z Fundacji Banku Zachodniego,  młodzież z Policealnej Szkoły Nr 1 Ochrony Zdrowia w Białymstoku.  Dziękujemy również  kierownictwu Zakładu Karnego w Białymstoku, którzy skierowali osadzonych  do pomocy przy transporcie i przewożeniu łóżek , a następnie rozmieszczaniu w poszczególnych salach chorych.

Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tworzeniu jakże potrzebnej placówki i rzeczywiście otwarcie Zakładu w dniu 6 grudnia – tj. Dniu św. Mikołaja to wspaniały prezent  mieszkańcom Białegostoku i województwa podlaskiego.

 

 

 
   
   
   
   
   
   
 
Szczególnie miło odebraliśmy podziękowanie za pomoc w urządzeniu Zakładu  zapisaną na trwale na tablicy pamiątkowej przy wejściu do placówki.  Takie podziękowanie to wyraz uznania dla naszej społecznej pracy, a także dla sponsorów, bez których nasza akcja nie byłaby możliwa.
 

 

Otwarcie Zakładu  Opiekuńczo-Leczniczego rozpoczęło uroczystości 60-lecia Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego w Białymstoku.  Gratulujemy wspaniałego jubileuszu i dotychczasowego   dorobku. Cieszymy się również, że w czasie uroczystości 60 -lecia Szpitala w Operze i Filharmonii Podlaskiej odznaczeniami regionalnymi  - Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego zostali uhonorowani:

·        Pan Günter Kirschbaum z Niemiec

·        Józef Kulikowski – prezes Rubieży.

Piękne podziękowania imienne od Marszałka Województwa Podlaskiego  za  pomoc  w sfinansowaniu wyposażenia Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego otrzymali:  Józef Kulikowski, Günter Kirschbaum, Witold Karczewski, Remigiusz Rogowski, Janusz Pałac, Bronisława Tomaszewska, Lech Marek, Jan Zalewski, Anatol Chomczyk, Marek Wiza, Jerzy Cywoniuk, Anatol Timoszuk, Mieczysław Dąbrowski, Bogdan Fiłonowicz, Stanisław  Łuniewski,  Antoni Stolarski, Mieczysław Kostro, Michał Romaniuk.

Pan Günter Kirschbaum dziękował za zaproszenie na uroczystości w Białymstoku, otrzymane dowody wdzięczności i stwierdził, że jest naprawdę szczęśliwym człowiekiem i znakomicie czuje się w naszym mieście,  bo jest wśród przyjaciół, a  w trakcie otwarcia Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego testował  osobiście łóżka, które przywiózł i zapewnił, że wytrzymają jeszcze wiele, wiele  lat.

 
   
   
   
W tym miejscu pragniemy wyrazić wdzięczność i podziękowanie panu Henrykowi Gryko Skarbnikowi Województwa Podlaskiego.  Jego wskazówki, pomoc, zaangażowanie bardzo nam pomogły w realizacji projektu wyposażenia Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i naszej społecznej pracy.
   

W części artystycznej uroczystego  spotkania w Operze i Filharmonii Podlaskiej  z okazji 60-lecia Szpitala wystąpił  zaproszony przez Stowarzyszenie Pomocy Rubież zespół kurpiowski ze Zbójnej.

Serdecznie dziękujemy za przyjazd i piękny występ.

 

POWRÓT

 


 
29-30.11.2013
 

Przez dwa dni wolontariusze stowarzyszenia i uczniowie ze szkół:

1.      Zespołu Szkół Zawodowych Nr  5 im. gen. I.Prądzyńskiego  w Białymstoku

2.      Szkoły Policealnej Nr 1 Ochrony Zdrowia w Białymstoku

3.      Zespołu Szkół Technicznych im. gen. W. Andersa w Białymstoku

4.      Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących  z Oddziałami Integracyjnymi im. St.Staszica w Białymstoku

5.      Szkoły Podstawowej Nr 34 im. gen. J.Bema w Białymstoku

uczestniczyli w Świątecznej Zbiórce Żywności .

W pięciu sklepach Białegostoku zebrano 1090 kg trwałej żywności, w tym szczególnie dużo słodyczy do świątecznych paczek.

Pomoc, jak zawsze, trafi do dzieci i młodzieży ze współpracujących z nami szkół.

Dziękujemy mieszkańcom Białegostoku za hojność i pomoc najuboższym.

 

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

 

 
23.11.2013
 
W sobotę, 23 listopada 2013r. wolontariusze Stowarzyszenia Pomocy Rubież przy bardzo dużej pomocy pracowników Banku Zachodniego działających w Fundacji Charytatywnej tegoż Banku oraz uczniowie Policealnej Szkoły Nr 1 Ochrony Zdrowia w Białymstoku pracowali przy urządzaniu Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego.


Cieszymy się, że Zakład już za dwa tygodnie rozpocznie swoją działalność, a na razie trzeba ustawić łóżka, szafki, zaścielić pościel itp. Te wszystkie prace wykonujemy społecznie i jeszcze na pewno przynajmniej jeden dzień trzeba będzie poświęcić na końcowe prace.


Wyposażenie Zakładu w łóżka, szafki, materace, chodziki, fotele itp. zawdzięczamy przyjaciołom z Niemiec, a pościel, koce, poduszki sponsorom z Białegostoku i województwa podlaskiego. Już teraz dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w tym zadaniu.

 
 
 
   
   
   
 

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

 

 
30.10.2013
 

W dniu wczorajszym, 29.10.2013r. przekazaliśmy  do 5 szkół, które z nami współpracowały przy ostatniej zbiórce żywności  „Podziel się posiłkiem”  100 paczek, a każda o wadze 12,5 kg.

Żywność pochodziła ze zbiórki oraz z pomocy unijnej otrzymanej od Banku Żywności Suwałki-Białystok.

 

 

 

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

 

 
4-5.10.2013r.
 

Tradycyjnie,  Stowarzyszenie uczestniczyło w zbiórce żywności „Podziel się Posiłkiem” .  Zaangażowani byli uczniowie ze szkół:

1)      Zespołu Szkół  Technicznych i Ogólnokształcących  z Oddziałami Integracyjnymi im. St. Staszica w Białymstoku

2)      Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 im. I.Prądzyńskiego w Białymstoku

3)      Zespołu Szkół Technicznych  im. gen. W. Andersa w Białymstoku

4)      Szkoły Podstawowej Nr 34 im. gen. J.Bema w Białymstoku

5)      Szkoły  Policealnej  Nr 1 Ochrony Zdrowia w Białymstoku

W pięciu sklepach Białegostoku młodzież zebrała 750 kg trwałej żywności, którą będziemy przekazywać do szkół uczestniczących w zbiórce.

Dziękujemy wolontariuszom, opiekunom wolontariatu szkolnego  i już teraz zapraszamy na kolejną taką akcję przed Świętami Bożego Narodzenia.

 
 
   
   
 
 

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

 

 
7-8.09.2013r.
 

Stowarzyszenie od wielu lat współpracuje z mieszkańcami Radunia na Białorusi.  Na zaproszenie  proboszcza Parafii   ks. prałata Witolda Łozowickiego  delegacja stowarzyszenia w składzie: Jadwiga Ragiel- wiceprezes, Bronisława Tomaszewska – sekretarz, Andrzej Winnicki  z Urzędu Miejskiego w Choroszczy (gminy, z którą od wielu lat współpracuje Stowarzyszenie Pomocy Rubież) oraz nasz wolontariusz Sławomir Krasnodębski  uczestniczyła w dniach 7-8.09.2013r.w uroczystościach  80-lecia konsekracji kościoła Matki Boskiej Różańcowej.

 

 

 
Kościół został ufundowany przez mieszkańców Radunia i okolic, a inicjatorem był proboszcz ks. Stanisław Szczemirski. W 1928r. gotowy był projekt kościoła (autor inż.  Jan Borowski), budowa trwała 3 lata (kierował ją majster Antoni Bebko) i 8.09.1933r. J.E.ks.abp Romuald Jałbrzykowski dokonał  poświęcenia nowego kościoła.
 

 

Uroczystości 80 lecia konsekracji kościoła  w dniu 7 września  zgromadziły bardzo wielu gości z Polski i Białorusi, a przede wszystkim rodzinę  księdza Stanisława Szczemirskiego.  Sylwetkę wspaniałego kapłana i człowieka przedstawiła prof. Alina Midro z Białegostoku, prawnuczka siostry ks. Stanisława.

Uroczystą mszę świętą koncelebrował  J.E. ks. Biskup Kazimierz Wielikasielec  z Diecezji Pińskiej.

 

Delegacja stowarzyszenia przekazała na ręce proboszcza Parafii  ks. Prałata Witolda Łozowickiego puszkę na komunikanty z dedykacją upamiętniającą 80 rocznicę poświęcenia kościoła.

Po uroczystej mszy świętej miejscowe zespoły dziecięce  i dorosłych zaprezentowały swoje umiejętności taneczne i  wokalne.

 
   
   
   
   
   
   
 

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

 

 
5-6.09.2013r.
 

W dniach 5-6 września 2013r. odbyło się w Białymstoku kolejne  spotkanie Sybiraków i ich rodzin z całego świata XIII MiędzyNarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru”.

Stowarzyszenie Pomocy Rubież zawsze uczestniczy w tych uroczystościach i pomaga przy opiece grup zagranicznych.

W bieżącym roku opiekowaliśmy się grupą Polaków z Lidy i Nowogródka na Białorusi oraz lekarzami  polskiego pochodzenia z Ukrainy, członkami Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu w Łucku na czele z prezesem dr Sergiuszem Prokopiukiem.

Jest nam bardzo przyjemnie, że prezes naszego stowarzyszenia Józef Kulikowski został odznaczony Medalem  Pro Patria przyznanym przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.  Uroczystość wręczenia odznaczeń miała miejsce w dniu 5.09.2013r. na uroczystym koncercie w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

 

 

W dniu 6 września członkowie Rubieży na czele z prezesem Józefem Kulikowskim i wiceprezesem Lechem Markiem przeszli ulicami Białegostoku w Marszu Polskiego Sybiru od Pomnika Katyńskiego do kościoła św. Ducha, uczestniczyli w mszy świętej, a na koniec złożyli wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Grobu Nieznanego Sybiraka.

 

Oprócz uczestnictwa w Marszu  Sybiraków, lekarze z Łucka mieli możliwość  spotkania się z lekarzami z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa w Białymstoku , a także obejrzeć niektóre z klinik i oddziałów.  Dziękujemy dyrekcji szpitala za gościnność i serdeczne przyjęcie lekarzy z Łucka.

Opiekę nad lekarzami w czasie pobytu sprawowała Ela Majewska  i  była to opieka bardzo dobra i wszechstronna.

Swoje wrażenia z pobytu w Białymstoku lekarze opisali i zamieścili serwis fotograficzny na stronie: www.lekarz.volyn.ua w zakładce „Nasza działalność”.

Do obejrzenia tej strony  serdecznie zapraszamy.

 
   
 

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

 

 
24.08.2013r.
 

Tradycyjnie w ostatni  weekend  sierpnia nad Kanałem Augustowskim  w miejscowości Dąbrówka na Białorusi odbywał się festiwal „Kanał Augustowski w Kulturze trzech Narodów”.

Piękne krajobrazy i dobra pogoda sprawiły, że spotkanie z piosenkami i tańcami polskimi, białoruskimi i litewskimi było bardzo udane.

Na festiwal wybrała się kilkuosobowa delegacja członków i wolontariuszy Rubieży na czele z jej prezesem Józefem Kulikowskim i wszyscy byli pod wrażeniem prezentowanych występów.

 
   
   
   
   
   
   
   
 
 
W bieżącym roku z inicjatywy naszego stowarzyszenia wystąpił Zespół Kurpiowski ze Zbójnej, który zebrał znakomite recenzje za swój program.
 
   
 
 

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

 

 
21.06.2013r.

"Mandala łączy świat."

W piątek 21 czerwca o godz. 18.00 w Choroszczy było niezwykłe wydarzenie – podczas XXXII Dni Choroszczy – w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury (Choroszcz, ul. Sienkiewicza 29) otwarta została wystawa prac Krzysztofa Łaźnego „Mandala łączy świat”. Wcześniej w dniach: 15 marca – 5 kwietnia – ta prezentacja dzieł współczesnej sztuki polskiej nawiązujących do mandali odwiedziła słynną grodzieńską Galerię „U Majstra”. 

Krzysztof Łaźny, zawodowo realizujący się jako urzędnik samorządowy i wykładowca na UwB i WSAP, zrealizował dotychczas dziewięć wystaw indywidualnych i uczestniczył w trzech wystawach zbiorowych. Dodajmy, że Choroszczy w Galerii M-GCK we wrześniu 2009 r. prezentowana była wystawa „Obrazy astralne”, która spotkała się z ciepłym przyjęciem miejscowych miłośników sztuki. Artysta należący do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików wypracował autorską metodę tworzenia obrazów pod nazwą „materializacja myśli”, która jest cechą pozytywnie wyróżniającą jego twórczość i zdobywającą uznanie w coraz szerszym kręgu odbiorców. 
Nowatorska technika malarska Krzysztofa Łaźnego łączy w niezwykły sposób siły natury i ludzki potencjał energetyczny. Jak możemy przeczytać w opisie na autorskiej stronie www.klazny.pl - nośniki kolorów reagują między sobą i podłożem, z wykorzystaniem rozkładu na powierzchni potencjałów elektrostatycznych tzw. szeregi tryboelektronowe tworzone w kontrolowany przez autora sposób pozwalają uzyskiwać zdumiewające wzory i kształty. Obrazy wykonane w tej technice nawiązujące do mandali spotkały się ze szczególnym zainteresowaniem Ałły Matuk, sztukoznawczyni z Galerii „U Majstra”.
Tegoroczne wystawy organizowane są w ramach projektu wspartego finansowo przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku i Burmistrza Choroszczy. Organizatorem jest natomiast Stowarzyszenie Pomocy Rubież z Białegostoku. Celami projektu są m.in. promowanie tak województwa podlaskiego na terenie Białorusi, jak też pokazanie gminy Choroszcz i Galerii M-GCK jako miejsca prezentacji sztuki. Wystawa pozwoli także – jak zapewniają organizatorzy przedsięwzięcia – na zacieśnienie współpracy z galeriami artystycznymi na Białorusi w celu wspólnego realizowania przedsięwzięć artystycznych. Dodajmy, że koncepcja realizacji wystawy jest owocem wieloletniej współpracy Grodna i Choroszczy zbliżającej mieszkańców obu miast. Co warto podkreślić, projekt poprzez ukazanie prywatnych zainteresować urzędnika samorządowego przełamuje także negatywny stereotyp o urzędniku. Wystawa w Choroszczy będzie gościć do 12 lipca – zachęcamy do jej obejrzenia.

        Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

 

 
17-18.06.2013r.
 
17 i 18 maja 2013 w Grodnie odbyły się uroczystości 20-lecia Liceum Społecznego prowadzonego przez Polską Macierz Szkolną na Białorusi.

Delegacja Rubieży w składzie: Cecylia Borek-Modelska, Tomasz Modelski oraz Krzysztof Korotkich reprezentowała Stowarzyszenie, uczestnicząc w dwudniowych obchodach jubileuszu oraz w uroczystości nadania Liceum imienia Elizy Orzeszkowej i odsłonięcia tablicy pamiątkowej w siedzibie Zarządu Macierzy.

W uroczystościach uczestniczył Konsul Generalny RP w Grodnie pan Andrzej Chodkiewicz, który wraz z delegacją Macierzy i Stowarzyszeniea Rubież w sobotę 17 maja  złożył kwiaty pod pomnikiem Elizy Orzeszkowej, a także na cmentarzu na grobie Pisarki. Wieczorem w kościele Brygidek odprawiona została Msza Święta za duszę Patronki Liceum, a w niedzielę Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Aleksander Kaszkiewicz celebrował uroczystą Mszę Świętą w intencji Liceum.
 
 
   
   

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

 

04.06.2013r.

Delegacja RUBIEŻY w składzie: Józef Kulikowski – prezes, Lech Marek – wiceprezes , Bronisława Tomaszewska – sekretarz przebywała w dniu 4.06.2013 w Grodnie.

Spotkaliśmy się z merem Grodna  -  panem Anriejem Chudykiem i wicemerem  - panią Zoją Kulesza.

Rozmowy dotyczyły możliwości współpracy  naszego stowarzyszenia w dziedzinie kultury, oświaty, nauki itp., wspólnych przedsięwzięć z organizacjami pozarządowymi  z Grodna.

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

Następnie uzgadnialiśmy z Konsulem Generalnym RP w Grodnie panem Andrzejem Chodkiewiczem  kierunki i zasady pomocy dla polskich organizacji z Grodzieńszczyzny.

Na zakończenie w CARITAS Grodno uzgodnione zostały warunki współpracy, przedstawiono nam najbardziej pilne potrzeby w zakresie pomocy charytatywnej najuboższym mieszkańcom.

POWRÓT


27.04.2013r.

27 kwietnia 2013r. na Uroczysku Piereciosy k/Walił odbywały się wojewódzkie obchody 150 rocznicy Powstania Styczniowego oraz bitwy pod Waliłami.

Była msza polowa oraz modlitwa ekumeniczna za zmarłych, apel pamięci, złożono wieńce i kwiaty na grobie powstańców z 1863r. 

Organizatorzy przygotowali też inscenizację bitwy pod Waliłami.

Delegacja Rubieży uczestniczyła w tych uroczystościach.

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT


19.04.2013r.

W dniu dzisiejszym przyjechał pierwszy transport z Niemiec  40-tu łóżek szpitalnych do zakładu opieki długoterminowej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego w Białymstoku.

Jest to początek wyposażenia oddziału, do którego zobowiązało się nasze stowarzyszenie.

Łóżka są w znakomitym stanie i na pewno  długo będą służyć chorym.

Mamy nadzieję, że znajdziemy darczyńców, którzy pomogą w kompleksowym wyposażeniu i uruchomieniu jakże potrzebnej placówki ochrony zdrowia. 

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT


06.04.2013r.

W dniu 6 kwietnia 2013r. odbyło się Walne Zebranie Członków.

Dotychczasowy Zarząd otrzymał absolutorium , a na kolejna 4 letnią kadencję wybrano nowe władze.

Zarząd w składzie:

1.      Prezes Józef Kulikowski

2.      Wiceprezes Lech Marek

3.      Wiceprezes Jadwiga Ragiel

4.      Sekretarz Bronisława Tomaszewska

5.      Członek Zarządu Krzysztof  Łobacz

Komisja Rewizyjna w składzie:

1.      Przewodnicząca Komisji  Elżbieta Majewska

2.      Członek Jolanta Czech

3.      Członek Irena Treszczotko

Walne Zebranie Członków uchwaliło również nowy statut oraz ramowy plan pracy na najbliższe dwa lata.

POWRÓT


15.03.2013r.

Stowarzyszenie Pomocy RUBIEŻ wspólnie z Gminą Choroszcz przygotowało w Grodnie wystawę malarstwa pana Krzysztofa Łaźnego.  Nazwa projektu  konkursowego „Mandala łączy świat” był możliwy do zrealizowania dzięki   otrzymaniu dofinansowania z Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego w konkursie  z dziedzictwa kulturowego i kultury współczesnej.

Pierwsza wystawa otwarta została w Grodnie w dniu 15 marca 2013r. w prywatnej galerii „U Majstra” i czynna będzie do 5 kwietnia 2013r.

Wernisaż zgromadził środowisko artystów grodzieńskich,   a przede wszystkim miejscowych Polaków.

Serdecznie dziękujemy panu Mieczysławowi Baszko wicemarszałkowi  województwa podlaskiego za uroczyste otwarcie wystawy.

Bardzo ciekawe i oryginalne malarstwo,  jak podkreśliła pani Ałła Matuk z galerii „U Majstra” spotkało się z dużym zainteresowaniem środowiska i na pewno będzie znakomitym przykładem współpracy kulturalnej.

Drugi etap programu „Mandala łączy świat”  odbędzie się w Choroszczy, gdzie 21 czerwca 2013r. w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury odbędzie się wernisaż wystawy.

Już obecnie serdecznie zapraszamy.

Tą drogą składamy podziękowanie panu Andrzejowi Winnickiemu z Urzędu Gminnego w Choroszczy za okazaną pomoc przy realizacji tej wystawy.

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT


07.03.2013r.

Stowarzyszenie Pomocy Rubież na mocy uchwały Zarządu z dnia 16 lutego 2013r. w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim  Województwa Podlaskiego oraz Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym im. J. Śniadeckiego w Białymstoku włączyło się aktywnie w  prace związane z wyposażeniem powołanego w tym Szpitalu, pierwszego w Białymstoku,  oddziału opiekuńczo-leczniczego przy ul. Wołodyjowskiego ( w dawnym budynku chirurgicznych oddziałów dziecięcych ).

Dzięki przyjaciołom z Niemiec otrzymamy łóżka, szafki, a w dniu dzisiejszym przyjechał transport ze sprzętem jak: chodziki, wózki, fotele sanitarne i inny niezbędny sprzęt dla osób niepełnosprawnych.

Postanowiono również pomóc w zakupie pozostałego wyposażenia jak pościel, koce, poduszki itp.

Zwracamy się do firm, instytucji, osób prywatnych o pomoc finansową na ten cel.

O tym, że taki oddział jest potrzebny nie musimy nikogo przekonywać,  a wszystkim nam zależy, aby jeszcze w tym roku, po generalnym remoncie budynku można było przyjąć pierwszych pacjentów.

Pan Günter Kirschbaum z Niemiec  jak zawsze bardzo serdecznie odniósł się do naszej prośby i obiecał, że dostarczy niezbędny w takich oddziałach sprzęt.

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT


08.02.2013r.

1 lutego 2013r. pan Günter Kirschbaum przywiózł do Białegostoku sprzęt niezbędny dla osób niepełnosprawnych i bardzo przydatny w szpitalach jak: chodziki, fotele sanitarne, szafki itp.

8 lutego 2013 przekazaliśmy część  z otrzymanej darowizny do szpitala w Knyszynie, a szafki do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego w Białymstoku.

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT


19.01.2013r.

19 stycznia 2013 roku w Sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku kolejny już raz członkowie Stowarzyszenia Rubież mieli przyjemność kolędować wraz z przyjaciółmi, sponsorami, wolontariuszami oraz mieszkańcami miasta. Nietrudno było zapełnić olbrzymią, blisko 500-osobową salę filharmonii. Wśród uczestników naszej imprezy obecni byli także przedstawiciele Kościołów Katolickiego i Grekokatolickiego, władz samorządowych i wojewódzkich Województwa Podlaskiego, miejskich, służb mundurowych oraz innych współpracujących z nami instytucji i organizacji, spośród których wymienić należy m.in.:

wicewojewodę Wojciecha Dzierzgowskiego, wicemarszałka Mieczysława Baszko, wiceprezydenta Białegostoku Andrzeja Meyera, Jego Ekscelencję księdza biskupa Aleksandra Kaszkiewicza –przewodniczącego Episkopatu Białorusi, ordynariusza Diecezji Grodzieńskiej, księdza infułata Adama Krasińskiego, księdza prałata Mykołę Gianylo proboszcza kościoła grekokatolickiego we Włodzimierzu Wołyńskim na Ukrainie, Konsula Generalnego RP w Brześciu Annę Nowakowską, Konsula Generalnego RP w Grodnie Andrzeja Chodkiewicza,  skarbnika Województwa Podlaskiego Henryka Gryko, prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków Tadeusza Chwiedzia, wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Podlaskiego Jana Chojnowskiego, gen. Mirosława Sienkiewicza – dyrektora Izby Celnej w Białymstoku,  panią komendant Komedy Miejskiej Policji w Białymstoku inspektor Irenę Doroszkiewicz, prezesa Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych Maurycego Birulę, wiceprezesa Krajowej Izby gospodarczej Witolda Karczewskiego, wiceprezesa Podlaskiego Klubu Biznesu Antoniego Stolarskiego, prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Słoneczny Stok w Białymstoku Jerzego Cywoniuka.

W czasie krótkiego spotkania opłatkowego szczególnie serdeczne życzenia wszystkim obecnym przekazał ksiądz biskup Aleksander Kaszkiewicz i podkreślił jak ważne są kontakty z mieszkańcami grodzieńszczyzny.

                Tradycją stało się już zapraszanie na koncert Rubieży gości z zagranicy, zasiadających zarówno na widowni, jak też uświetniających swym talentem spotkanie.

W tym roku wystąpiły zespoły z Białorusi i z Ukrainy.

Z Białorusi zaśpiewał chór CREDO ze Słonimia, a zatańczył dziecięcy zespół BŁYSKAWICZKA ze Szkoły Średniej Nr 7 w Słonimiu, a z Ukrainy po raz pierwszy w Białymstoku młodzieżowy zespół  taneczno – wokalny „WOŁYŃSKIE SŁOWIKI” z Łucka.

                Ważnym punktem programu dorocznych spotkań „Rubieży”  było odznaczenie wolontariuszy, przyjaciół i dobroczyńców naszego stowarzyszenia. W tym roku odznaczenia, odznaki i dyplomy otrzymało 29 członków i wolontariuszy Rubieży oraz przedstawiciele biznesu i samorządu, którzy swoją pracą i dobroczynnością pomogli w  2012r. w realizacji wielu zadań i przedsięwzięć.

Odznaczenia, odznaki i dyplomy przyznane były przez Związek Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych, Zarząd Główny Związku Sybiraków,  wojewodę podlaskiego, ordynariusza Diecezji Grodzieńskiej.

Tegoroczne spotkanie było wyjątkowe także dlatego,  iż byliśmy goszczeni przez Operę i Filharmonię Podlaską w Sali koncertowej przy ul. Podleśnej, dzięki czemu mogliśmy zaprosić o wiele więcej gości niż w latach poprzednich. Występy wszystkich zespołów wzbudziły zasłużony zachwyt i podziw widowni, a szczególnym uznaniem cieszyły się: polonez  „Pożegnanie Ojczyzny” Ogińskiego oraz polonez z filmu „Pan Tadeusz” do muzyki W.Kilara tańczony przez  zespół „Błyskawiczka” ze Słonimia na Białorusi, taniec „Charli” i występy młodego wirtuoza gry na flecie z „Wołyńskich Słowików”, czy też „Niebieska chusteczka” J.Petersburskiego w wykonaniu solistki chóru Credo Snieżany Skrypko.

Zwieńczeniem piątego już kolędowania z Rubieżą było wspólne odśpiewanie przez wszystkie zaproszone zespoły symbolicznego hymnu Unii Europejskiej  Ody do radości w kilku językach: po polsku, ukraińsku i niemiecku (wśród gości obecni byli m.in. nasi przyjaciele z Berlina, wolontariusze Rubieży).

Następnego dnia, 20 stycznia spotkaliśmy się z naszymi gośćmi z Białorusi i Ukrainy. Podziękowaliśmy jeszcze raz za piękne występy, wręczyliśmy wszystkim upominki i pamiątki z Białegostoku. Mamy nadzieję, że wizyta zespołów w naszym mieście nie była ostatnią, a na zakończenie życzyliśmy bezpiecznej drogi w ten bardzo mroźny dzień.

Cieszymy się z udanego spotkania z naszymi przyjaciółmi w tym roku, i już dzisiaj gorąco zapraszamy na kolejny koncert w 2014r.!

Do zobaczenia!

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT


02.01.2013
 
Tam wciąż biją polskie serca.
 
O Świątecznej pomocy rodakom na Kresach z prezesem Stowarzyszenia Pomocy Rubież Panem Józefem Kulikowskim i wiceprezesem Panem Lechem Markiem, rozmawia ks. Sławomir Sznurkowski SSP.
 
http://www.magazynfamilia.pl/artykuly/Tam_wciaz_bija_polskie_serca,6823,120.html
 

POWRÓT