AKTUALNOŚCI - KALENDARIUM - 2009

15.01.2009r.

15 stycznia 2009r. odbyło się  spotkanie opłatkowo – noworoczne stowarzyszenia i zaproszonych gości.

Miło było nam gościć przedstawicieli wielu zaprzyjaźnionych instytucji i zakładów pracy, dyrektorów szkół oraz stowarzyszeń współpracujących z nami na co dzień.

Była to też znakomita okazja, aby kilku szczególnie zasłużonym osobom wręczyć listy z podziękowaniami i z symbolicznymi upominkami za bardzo dobrą współpracę i udzielaną pomoc Polakom z Białorusi, Litwy, Ukrainy, Rosji.

 

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

 
29.01.2009r.
 

W dniu dzisiejszym przekazaliśmy ubogim i wielodzietnym polskim rodzinom z Rejonu Brzeskiego na Białorusi trwałą żywność, ciepłą odzież, obuwie, książeczki do nauki języka polskiego oraz czytanki najmłodszym dzieciom.

Transport zorganizowano dzięki uprzejmości i życzliwości polskiego konsulatu w Brześciu, a nasze dary będą przekazane przez pracowników Konsulatu Generalnego i parafie katolickie.

Były to ostatnie upominki przekazane przez RUBIEŻ z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam przygotować prezenty i przekazać je do potrzebujących.

 
 

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

 
27-29.03.2009
 

Jak zawsze przed świętami  RUBIEŻ włączyła się do akcji zbiórki żywności prowadzonej przez Bank Żywności w Suwałkach.

 

 

Serdecznie dziękujemy sklepom: BIEDRONKA przy ul. Piastowskiej 25, MILEA przy ul. Waszyngtona 27,  PSS Społem KOMETA przy ul. Kard. S.Wyszyńskiego 8, CARREFOUR przy ul. Choroszczańskiej 24 oraz Delikatesom BOMI a Galerii Alfa za umożliwienie zbiórki oraz bardzo dużą życzliwość i pomoc.

Szczególnie dziękujemy naszym młodym wolontariuszom z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku pracującym pod opieką mgr Moniki Jabłońskiej oraz harcerzom ZHR drużyny ANAKONDA z drużynowym Tomkiem Kulikowskim, którzy przez 3 dni namawiali klientów z w/w sklepów, aby podzielili się z  potrzebującymi swoimi zakupami.

Dziękujemy również naszym działaczom rubieżowym, którzy organizowali tę zbiórkę i zapewnili sprawny odbiór zebranych darów.

Efektem zbiórki jest 850 kg produktów spożywczych (cukru, oleju, makaronu, konserw, czekolad, ciastek, ryżu, mąki, herbaty itp.), które przekażemy w Białymstoku ubogiej młodzieży z kilku szkół oraz najbiedniejszym polskim rodzinom z Białorusi, Litwy, Rosji ( w Pskowie).

A oto nasi wolontariusze z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku:

Magda Majewska –Mamaj, Magda Piotrowska, Mateusz Łapiński, Karol Tuziński, Marta Kardasz, Magda Dakowicz, Kamil Kraiński, Karol Jabłonowski, Natalia Kowalska, Anna Chomicka, Paweł Roj, Marcin Czyżewski, Karol Stocki, Kamil Łempicki, Łukasz Żakowicz, Wojciech Wierzbiński, Radek i Robert Nackowicz, Karol Kowalewski, Dominik Lesiecki, Wioletta Ochman, Mariola Goljaszewska, Justyna Kuczyńska, Martyna Januszko,  Magda Ambrożej, Piotr Piłasiewicz, Anna Wasilczuk, Monika Szycko.

 
 
 
 
 
 

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

 
31.03.2009
 

 

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

 
03.04.2009
 

W dniu dzisiejszym przekazaliśmy  Wojewódzkiemu Szpitalowi  Zespolonemu im. J.Śniadeckiego w Białymstoku wózki i chodziki otrzymane z Niemiec oraz żywnościowe  paczki świąteczne do dwóch białostockich szkół. 

 
 

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

 
18.04.2009
 

W dniu 18.04.2009r. delegacja RUBIEŻY uczestniczyła w uroczystościach jubileuszowych 15 rocznicy działalności Caritas na terenie Diecezji Grodzieńskiej.

Było nam bardzo miło, że również nasze Stowarzyszenie pomagało w miarę możliwości w pięknej pracy na rzecz ubogich, chorych, niepełnosprawnych prowadzonej przez Caritas Grodno.

 

 

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

 
23-24.05.2009
 

W  dniach 23-24.05.2009r. delegacja Rubieży w osobach Józef Kulikowski, Lech Marek. Honorata Bernadska-Grela, Bronisława Tomaszewska przebywała na Białorusi.  Zaproszenie na spotkania z Polakami przyjął również Pan Tadeusz Chwiedź – Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Polsce.
W dniu 23.05.2009r. spotkaliśmy się  z młodzieżą, dziećmi i ich rodzinami w Lidzie.  Okazją do tego spotkania była prezentacja dorobku artystycznego 2008/2009 zespołów artystycznych działających przy  Domu Polskim w Lidzie.

Na scenie Domu Polskiego wystąpiły zespoły dziecięce, młodzieżowe oraz seniorów. Dziękujemy za piękne pieśni i piosenki, tańce, recytacje.
 
 

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

 

W dniu 24.05.2009r. byliśmy w Słonimiu na zaproszenie organizatorów V Międzynarodowego Festiwalu „POLONEZ 2009”.

Jest to impreza przypominająca dorobek rodu Ogińskich, którzy na trwale zapisali się w historii tego miasta, jego rozwoju i znaczeniu w XVIII wieku, a szczególnie w dziedzinie rozwoju oświaty i kultury w Słonimiu. Michał Kleofas Ogiński to twórca najbardziej znanego poloneza „Pożegnanie ojczyzny”, którego dźwięki brzmiały najczęściej.
 

Komitet organizacyjny Festiwalu stanowili:

  1.  Słonimski Rejonowy Oddział Związku Polaków na Białorusi na czele z panią Leonardą Rewkowską – Prezesem Oddziału  i
 Rejonowy Komitet Wykonawczy w Słonimiu na czele z panem Wiaczesławem Apanowiczem – Zastępcą Przewodniczącego Komitetu.
 

Przez kilka godzin mogliśmy słuchać polonezów wykonywanych przez chóry, orkiestry, zespoły muzyczne oraz grane solo na pianinie.
Największe wrażenie wywarły jednak zespoły taneczne dziecięce oraz młodzieżowe tańczące polonezy i można śmiało stwierdzić, że były to występy na najwyższym poziomie.

Oprócz nagród przewidzianych regulaminem  delegacja Rubieży dodatkowo wyróżniła chór dziecięcy „Dobro i Pokój” ze Słonimia, zespoły taneczne „Błyskawiczka” i „ Miszutka”  ze Słonimia, chór dorosłych „Świtezianka” z Nowogródka.
 
 

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

 
13.06.2009
 

W  sobotę 13.06.2009r. delegacja RUBIEŻY pojechała do Świsłoczy, tuż przy polskiej granicy, na Białorusi.
Odwiedziliśmy naszych polskich przyjaciół. I jak zawsze były to spotkania bardzo serdeczne i trochę nostalgiczne. Siedziba wszystkich spotkań Polaków to przyjazny i pełen ciepła domek Pani Romy Czarneckiej, gdzie każdy gość czuje się wspaniale.
Przekazaliśmy drobne upominki, słodycze dzieciom, książki, albumy, pomoce do nauki języka polskiego.
Mogliśmy z całego serca podziękować i pogratulować Państwu Weronice  i Stanisławowi Szota, Pani Romualdzie Czarneckiej oraz księdzu proboszczowi kościoła p.w. św. Franciszka ojcu Mirosławowi Mikłaszowi za piękną inicjatywę odbudowania pomnika poświęconego mieszkańcom Świsłoczy i pobliskiej Jałówki, którzy zostali zamordowani w lesie Wiszownik w lipcu 1943r przez Niemców. Byli to w większości przedstawiciele miejscowej inteligencji.  
Wspólna mogiła zawiera szczątki 55 ofiar, z których 27 zostało zidentyfikowanych.  Niestety nie starczyło pieniędzy na tablice z Ich nazwiskami. 
Apelujemy w tym miejscu o pomoc w sfinansowaniu wykonania pamiątkowych tablic.

W Świsłoczy w XIX wieku funkcjonowało bardzo dobre gimnazjum, w którym uczyli się m.in. Romuald Traugutt, pomnik którego stoi w centrum miasteczka,  Józef Ignacy Kraszewski, Napoleon Orda. Obecnie w dawnym budynku gimnazjum mieści się oddział pediatryczny miejscowego szpitala, a ordynatorem jest  dr Weronika Szota – organizatorka i propagatorka polskości w tym miasteczku.

 
 

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

 
05.07.2009
 

W dniu 5.07.2009r. w Mostach zorganizowane zostało spotkanie literackie poświęcone twórczości Elizy Orzeszkowej.
Delegacja Rubieży przyjęła zaproszenie organizatorów i mogliśmy podziwiać występy dzieci, młodzieży oraz dorosłych  z Mostów, a także okolicznych wsi  dla których twórczość Elizy Orzeszkowej urodzonej w pobliskiej Milkowszczyźnie jest bardzo bliska gdyż często przedstawia  ich rodzinne strony.

Na zakończenie prezentacji przekazaliśmy dzieciom i szkole w Milkowszczyźnie książki, albumy, słowniki, ćwiczenia do nauki języka polskiego.
 
 

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

 
07.2009
 

Otrzymaliśmy  bardzo  miłą darowiznę od młodego małżeństwa Państwa Ewy i Marka Fiedorczuków.

Były to pluszowe zabawki  i  przytulanki, które otrzymali w dniu Ich ślubu. Życzeniem Państwa Fiedorczuków było bowiem, aby zamiast kwiatów  goście weselni przynieśli coś, co można byłoby następnie przekazać  ubogim dzieciom.

Zabawki trafiły do nas i zapewniamy, że wykorzystamy je zgodnie z życzeniem ofiarodawców.

 

POWRÓT

 
22-23.08.2009
 

W dniach 22-23.08.2009r. członkowie,  sponsorzy, wolontariusze i przyjaciele Rubieży z całej Polski przebywali w Grodnie i okolicach.

 
Nr1 Tradycyjne powitanie
 

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

 

Wyjazd był finansowany przez samych uczestników.

Z okazji zbliżającej się 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej pamiętaliśmy o poległych i pomordowanych. Złożyliśmy wieńce i zapaliliśmy znicze na cmentarzu żołnierzy polskich w Grodnie i pod pomnikiem pomordowanych mieszkańców grodzieńszczyzny na tzw. Fortach pod Grodnem.
 
Nr 2 składamy wiązankę na cmentarzu żołnierzy polskich w Grodnie
Nr 3 tablica z nazwiskami na cmentarzu żołnierzy polskich
Nr 4 cmentarz żołnierzy polskich – orzeł ufundowany przez Rubież w 1998r.
Nr 5 idziemy pod pomnik na Fortach
Nr 6 składamy wieniec na Fortach
Nr 7 pomnik na Fortach
 

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

 
Byliśmy również na starym cmentarzu w Grodnie i złożyliśmy kwiaty na grobie naszej wielkiej pisarki i patriotki Elizy Orzeszkowej.
 
Nr  8 przy grobie E.Orzeszkowej – składamy wieniec
Nr 9 grób E.Orzeszkowej
 

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

 
Część osób była po raz pierwszy w Grodnie i na Białorusi  przewidziano więc czas na zwiedzanie miasta, spotkanie z Polakami, rejs statkiem po Kanale Augustowskim, obejrzenie występów zespołów polskich,  litewskich, białoruskich nad Kanałem Augustowskim.
 
Nr 10 – kościół franciszkanów
Nr 11 – dawny ogród botaniczny, obecnie park w centrum Grodna
Nr 12 – przed katedrą na dawnym Placu Batorego (obecnie Plac Sowiecki)
Nr 13 – Kanał Augustowski
Nr 14 – Kanał Augustowski śluza Dąbrówki
Nr 15 – występy nad Kanałem Augustowskim
16 – występy nad Kanałem Augustowskim
Nr 17 – przed powrotem do Białegostoku nad Kanałem Augustowskim
 

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

 
Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu i takiej małej podróży sentymentalnej do czasów młodości lub rodzinnych korzeni. Mamy nadzieję, że zaowocuje to dalszą współpracą i pomocą na rzecz naszych Rodaków na Białorusi.
 

POWRÓT

 
10.09.2009
 

W dniach 9-10.09.2009r. do Białegostoku przyjechały z wielu krajów i Polski delegacje Sybiraków, ich rodzin, harcerze na 9-ty Marsz Sybiru.

 Na spotkaniu z członkami Związku Byłych Żołnierzy Armii Krajowej  z Brześcia oraz harcerzami ze Zjednoczenia Społecznego „Harcerstwo” z Rosi na Białorusi przekazaliśmy drobne upominki w postaci obuwia sportowego i odzieży.

 
 

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

 
11.09.2009
 

W dniu dzisiejszym przyjechały z Niemiec łóżka do Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy.

Jak zawsze inicjatorem tego transportu był współpracujący z nami od ponad 2 lat Günter Kirschbaum z niemieckiej ewangelickiej organizacji charytatywnej.  Dzięki Jego staraniom  oraz coraz lepszej i szerszej współpracy z naszym stowarzyszeniem mogliśmy pomóc naszej służbie zdrowia.

Serdecznie dziękujemy Zarządowi Urzędu Marszałkowskiego za pomoc w organizacji tego transportu.

Sprzęt jest w bardzo dobrym stanie i wg zapewnień dyrektora Szpitala pana Tomasza Goździkiewicza bardzo potrzebny i przydatny.

Wg zapewnień przyjaciół z Niemiec kolejne łóżka szpitalne przyjadą do nas w październiku b.r.

 
 
 
 
 

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

 
25-27.09.2009
We wrześniu tradycyjnie odbyła się zbiórka żywności prowadzona przez Bank Żywności pod hasłem „Podziel się posiłkiem” i jak zawsze RUBIEŻ  włączyła się do tej pięknej akcji.

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

Dzięki młodzieży i harcerzom zebraliśmy 1303 kg trwałej żywności, którą będziemy sukcesywnie przekazywać najuboższym uczniom z kilku białostockich szkół.

W zbiórce uczestniczyli uczniowie, harcerze, wolontariusze  z:

1.      Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białymstoku

2.      Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. St.Staszica w Białymstoku,

3.      75 BDH „Anakonda”

4.      6PDH „Cień”

5.      Wolontariuszki z Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Edukacji i Rozwoju „IDEA” w Białymstoku.

Zbiórkę nasi wolontariusze prowadzili w sklepach sieci BIEDRONKA w Białymstoku przy ul. Piastowskiej i Rzemieślniczej oraz w Wasilkowie,   sieci Stokrotka przy ul. Wierzbowej, Delikatesach BOMI, KOMECIE PSS Społem.

Z całego serca dziękujemy klientom w/w sklepów za ich hojność i przekazane dary. 

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

29.10.2009

W dniu 28.10.2009r. przyjechały do Białegostoku podręczniki, ćwiczenia, wypisy, elementarze do nauki języka polskiego. Otrzymaliśmy je z wydawnictwa „Innowacje” z Ustronia, a łączna liczba książek przekracza 55 tysięcy.

Jest to wspaniały dar, który będziemy sukcesywnie przekazywać do polskich szkół na Litwie, Białorusi, Ukrainie, a także do szkół w naszym regionie, jeśli będą zainteresowane tymi pomocami szkolnymi.

Szczególne podziękowanie przekazujemy Urzędowi Marszałkowskiemu, który pomógł nam w organizacji transportu z Ustronia do Białegostoku.

Rozładunek takiej ilości książek (ponad 10 ton) był możliwy dzięki zaprzyjaźnionym mieszkańcom  z ośrodka Monaru w Zaczerlanach.

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

18.11.2009

Delegacja RUBIEŻY oraz nasi Przyjaciele, którzy włączyli się do pomocy w odbudowie klasztoru podominikańskiego w Nowogródku przebywali w Grodnie i Nowogródku.

W Grodnie przyjął nas Jego Ekselencja Ksiądz Biskup Aleksander Kaszkiewicz – Ordynariusz Diecezji Grodzieńskiej. Było to pełne ciepła i serdeczności spotkanie, w czasie którego rozmawialiśmy o dalszych planach współpracy, a szczególnie o zakresie pomocy przy inwestycji klasztornej w Nowogródku.

Po południu mogliśmy zobaczyć jak wygląda stan surowy obiektu, jakiego rodzaju prace są obecnie kontynuowane i jaka pomoc jest najpilniejsza.

Wszyscy uczestnicy potwierdzili swoją dalszą chęć wspierania tak szlachetnego i potrzebnego zadania.

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

21.11.2009

21 listopada 2009r. Szkoła Polska w Wołkowysku obchodziła swoje 10- lecie.

Stowarzyszenie Pomocy RUBIEŻ pomaga Szkole od samego początku, uczestniczyliśmy w jej oficjalnym otwarciu i teraz w uroczystej akademii po 10 latach bardzo efektywnej i dobrej pracy.

10 lecie Szkoły zgromadziło wielu gości z Polski i Białorusi oraz absolwentów, z których większość studiuje w Polsce.  W ciągu 2 godzin programu przygotowanego przez nauczycieli i uczniów  mogliśmy przypomnieć sobie jak przez te 10 lat Szkoła zaistniała w mieście Wołkowysk i w całym tamtejszym rejonie. Szkoła Polska jest też znakomitym ośrodkiem krzewienia polskiej oświaty, kultury, tradycji.

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

26.11.2009

W dniu dzisiejszym z Niemiec  przyjechały łóżka szpitalne, materace, chodziki.

W tym samym dniu przekazaliśmy je do szpitala w Sokółce. Mamy obiecane kolejne łóżka i inny sprzęt i będziemy go sukcesywnie przekazywać podlaskiej służbie zdrowia.

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

4-6.12.2009

Świąteczna Zbiórka Żywności

Wolontariusze i członkowie RUBIEŻY zebrali 1171 kg trwałej żywności.

Żywność przeznaczymy  najbardziej potrzebującym polskim rodzinom na Białorusi i Ukrainie, nie zapomnimy także o młodzieży ze szkół i organizacji współpracujących z naszym stowarzyszeniem.

Jak zawsze mogliśmy liczyć na młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku, wolontariuszy Stowarzyszenia IDEA oraz harcerzy z 75 BDH „Anakonda”  i 6PDH „CIEŃ”.

Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Szczególnie dziękujemy sklepom sieci BIEDRONKA, STOKROTKA, PSS Społem, Delikatesom BOMI dzięki życzliwości którym zbiórka ta wypadła tak pomyślnie.

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT

10.12.2009

W listopadzie b.r. Stowarzyszenie nawiązało kontakt z Konsulatem Generalnym RP w Łucku na Ukrainie i już w dniu 10 grudnia b.r. przekazaliśmy pierwsze podręczniki i pomoce dydaktyczne do nauki języka polskiego. Razem z książkami przekazaliśmy również obuwie i odzież zarówno dzieciom jak i dorosłym. 

Za pośrednictwem Konsulatu zarówno podręczniki jak i pozostałe dary trafią do polskich rodzin w okolicach Łucka, Żytomierza, Równego oraz do Kijowa. Mamy zapowiedź, że po dalsze dary dla polskich rodzin z Ukrainy będzie organizowany kolejny transport.

Kliknij obraz żeby powiększyć

POWRÓT